Według przedstawicieli realizującej przedsięwzięcie firmy deweloperskiej Panattoni Europe, inwestycja jest rekordową na polskim rynku nieruchomości przemysłowych pod względem wielkości obiektu. Wartości przedsięwzięcia nie podano.

"Magazyn w Gliwicach, po niezbędnych dodatkowych inwestycjach, po uzyskaniu wsparcia publicznego, może stać się węzłem dystrybucji nie tylko na Polskę południową, ale na całą Europę Środkową. Gliwice mogą mieć magazyn na skalę europejską" - zadeklarował wiceprezes Tesco Polska, Czesław Grzesiak.

Podkreślał, że tego typu inwestycje są przedmiotem rywalizacji różnych krajów. Wielkie centrum dystrybucyjne Tesco zlokalizowano w Polsce, choć brytyjski koncern ma sklepy także m.in. w Czechach i na Słowacji.

Centrum będzie miało 57 tys. m kw. powierzchni magazynowej, z czego 13,8 tys. m kw. to powierzchnia chłodni. Będzie też 440 miejsc parkingowych, 80 miejsc postojowych dla naczep i 36 miejsc dla tirów. Obiekt będzie miał własną stację benzynową oraz warsztat z myjnią dla naczep. Powstanie też część biurowa.

Reklama

W magazynie docelowo może być zatrudnionych ok. tysiąca pracowników. Wówczas na każdej z trzech zmian równocześnie będzie pracowało ponad 300 osób. Minimalne zatrudnienie w pierwszej fazie to ok. 500 osób.

Centrum dystrybucyjne Tesco zlokalizowano przy węźle drogowym Gliwice-Sośnica, gdzie przecinają się autostrady: istniejąca A4 i będąca w trakcie budowy A1. Realizatorzy przedsięwzięcia przekonują, że jest to "logistyczne serce Europy".

Gliwicki węzeł łączy dwa korytarze transeuropejskie. Obecnie umożliwia on dojazd do Berlina, Drezna, Lwowa, Ostrawy, Pragi i Wiednia. W przyszłości będzie można z niego dojechać m.in. do Helsinek i Sztokholmu.

Realizator inwestycji - firma Panattoni Europe - jest częścią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 40 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

Panattoni działa w Europie środkowej od 2005 r; przez ten czas zrealizował 36 projekty o łącznej wartości 648 mln euro. Deweloper wybudował dotychczas w Polsce i Czechach ok. 1,2 mln m kw. powierzchni przemysłowej.

Według umów najmu podpisanych w pierwszym kwartale 2010 r., firma ma ok. 40 proc. krajowego rynku. Oprócz Polski Panattoni Europe ma przedstawicielstwa w Wielkiej Brytanii, Czechach, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu i Niemczech.