Poprawę sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw (w czerwcu 22%), natomiast pogorszenie – 15% (w czerwcu 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w czerwcu, na co wpływa bardziej znaczący wzrost krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest rozszerzana szybciej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są zbliżone do formułowanych w czerwcu" - podał GUS.

W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Nieco szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek, podał też urząd.

"Równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż w czerwcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie, podobnie jak przed miesiącem, są optymistyczne. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w czerwcu" - czytamy dalej w komunikacie.

Reklama

Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu, podkreślono także.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 27 – wzrost o 3 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 14 – wzrost o 4 punkty), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 13 – wzrost o 1 punkt), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 13 – wzrost o 2 punkty), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 12 – spadek o 1 punkt), papieru i wyrobów z papieru (plus 11 – spadek o 8 punktów), urządzeń elektrycznych (plus 10 – wzrost o 2 punkty).

Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 16 – wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 13 – wzrost o 6 punktów), skór i wyrobów skórzanych (minus 6 – wzrost o 4 punkty), metali (minus 6 – spadek o 7 punktów) oraz prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (minus 6 – spadek o 1 punkt).