Zyski z lokat coraz mniejsze. Klientów ratuje dzienna kapitalizacja

Tendencja obniżania oprocentowania lokat i polis lokacyjnych jest widoczna na rynku coraz mocniej. Na taki krok zdecydowało się aż jedenaście banków: Bank Pocztowy, BZ WBK, Citi Handlowy, DnB Nord, Euro Bank, Lukas Bank, Polbank, VW Bank direct, Allianz Bank, Getin Bank i Lukas Bank – wynika z danych Open Finance.

Z panującego na rynku trendu wyłamały się m.in. AIG Bank, Allianz Bank i Deutsche Bank, podwyższając nieznacznie oprocentowanie depozytów. Jednak zdaniem Michała Sadraka, analityka Open Finance, większe znaczenie od tych minimalnych podwyżek, ma wprowadzanie przez banki lokat z dzienną kapitalizacją. Ostatnio, taką ofertę zaproponowały swoim klientom Allianz Bank i PKO BP Inteligo.

Na depozytach antypodatkowych zarobisz najwięcej

Reklama

Analitycy Open Finance sprawdzili, w którym banku najbardziej opłaca się ulokować 5 tys. zł na miesiąc, kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Okazuje się, że w lokatach tradycyjnych, internetowych oraz polisach lokacyjnych najkorzystniej prezentują się banki, które oferują lokaty antypodatkowe.

Jeśli chcemy powierzyć bankowi swoje pieniądze tylko na miesiąc, najbardziej opłacalną lokatę znajdziemy w Allianz Banku – wynika z zestawienia Open Finance. „Lokata z codziennym zyskiem” daje klientom 3,65 proc. netto odsetek, co odpowiada tradycyjnej lokacie z oprocentowaniem 4,51.

Wśród lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych na pozycję lidera wysuwa się Noble Bank, oferując odpowiednio 4,85 proc., 5 proc. i 5,25 proc. odsetek netto również z kapitalizacją dzienną. „W porównaniu do tradycyjnych depozytów, od których pobierany jest 19- proc. podatek Belki, oprocentowanie tych lokat wynosi odpowiednio: 5,99, 6,17 i 6,48 proc.” – tłumaczy Michał Sadrak.

W rankingu najlepszych dwuletnich lokat pierwsze miejsce zajmuje oferta Banku Pocztowego z 7 proc. na tradycyjnej lokacie, ale z oprocentowaniem zmiennym. Koleją propozycją godną uwagi jest lokata antybelkowa FM Banku, która daje tyle co 6,42 proc. na tradycyjnej lokacie i, co istotne, jest to oprocentowanie stałe.

Czy warto czekać na powrót wyższego oprocentowania?

Jeśli zdecydowaliśmy się wstrzymać z założeniem lokaty do czasu powrotu wyższego oprocentowania na rynek, możemy się rozczarować. Specjaliści prognozują, że na wyższe zyski z bankowych lokat poczekamy co najmniej do końca roku lub nawet dłużej.

Pierwsza podwyżka stóp procentowych prawdopodobnie pozostanie bez wpływu na wysokość zysków z lokat. Większość podwyżek to wyłącznie czasowe promocje i za ich sprawą klienci zawsze mogą liczyć na korzystne warunki w którymś z banków. Choć i tutaj należy zachować daleko idącą ostrożność, ponieważ część promocji może wiązać się z koniecznością założenia konta, a wtedy duża część zysków z lokaty może zostać pochłonięta przez opłatę za prowadzenie rachunku” – ostrzega Michał Sadrak.

ikona lupy />
Najlepsze depozyty w ofercie banków - stan na 3 sierpnia 2010 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Sierpniowa oferta banków lokat 1-miesięcznych / Forsal.pl
ikona lupy />
Sierpniowa oferta banków lokat 3-miesięcznych / Forsal.pl
ikona lupy />
Sierpniowa oferta banków lokat 6-miesięcznych / Forsal.pl
ikona lupy />
Sierpniowa oferta banków lokat 12-miesięcznych / Forsal.pl
ikona lupy />
Sierpniowa oferta banków lokat 24-miesięcznych / Forsal.pl