Tylko 7 proc. populacji w wieku szkolnym ludzi z obywatelstwem Luksemburga ukończyło studia w 2008 r., to najgorszy wynik ze wszystkich 30 krajów OECD – wynika z najnowszego raportu organizacji . Niechętnie kształcące się społeczeństwo ma jednocześnie najwyższy PKB na osobę prawie 84 tys tys. dolarów, wynika z danych Banku Światowego. Bezrobocie wynosi 6,8 proc i należy do najniższych w Unii Europejskiej, a 30 lat temu wahało się w granicach 1 proc.

Wprawdzie odsetek ludzi z wyższym wykształceniem wynosi 28 proc. to jednak jeśli negatywna tendencja się utrzyma proporcja absolwentów może radykalnie spaść. Już teraz 43 proc. mieszkańców Luksemburga to obcokrajowcy, a gospodarka kraju też w znacznej mierze polega na pracownikach zagranicznych, którzy dojeżdżają do pracy (crossborder workers ) i nie są wliczani do ludności kraju. Najwięcej z nich pochodzi z Francji (47 proc.), a także Niemcy i Belgowie (po 23 proc.) Zapotrzebowanie na pracowników z wyższym wykształceniem w Luksemburgu jest bardzo duże. Księstwo jest największym centrum funduszy inwestycyjnych bankowości prywatnej w strefie euro, a także siedzibą wielu instytucji Unii Europejskiej.

W Polsce, gdzie w 2008 r. procentowo najwięcej osób uzyskało tytuł magistra na świecie PKB na osobę wynosi 18 tys. dolarów.

>>>Czytaj też: Raport OECD: W Polsce jest najwięcej magistrów na świecie

Reklama