Merkel dodała również, że fundusz ratunkowy nie powinien działać permanentnie, a kredytodawcy w przyszłości powinni podejmować większe ryzyko. Funt brytyjski znów nie odnotował wzrostów po wczorajszych, negatywnych komentarzach Posena, dzięki czemu EURGBP zwyżkowała. AUDUSD na krótko zajrzała powyżej 0,97, lecz po publikacji rocznego przeglądu krajowego MFW, wykazującego, że AUD jest przeszacowany i niedługo czekać go może korekta, szybko powróciła poniżej tego poziomu. USDJPY to z kolei konsolidacja po zejściu poniżej 84,0, ze spadkami ograniczonymi do 83,50 spowodowanymi komentarzami japońskiego ministra gospodarki. Stwierdził on, że Japonia podejmie zdecydowane działania w stosunku do jena, jeżeli będzie to konieczne.

W USA dane okazały się nieistotne – tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła o 0,8%; w zeszłym tygodniu liczba ta zmniejszyła się o 1,4%. Poza tym odbyło się kilka posiedzeń przedstawicieli Fedu; tutaj każdy z nich obstawał przy wcześniej już głoszonych poglądach. Kocherlakota powiedział, że Fed nie obradował nad zależnością między dolarem i instrumentami QE.

Plosser zauważył, że kolejne zakupy aktywów nie są konieczne, gdyż nie widzi on jak takie działania mogą wpłynąć na krótkoterminową perspektywę zatrudnienia. Dodał jednak również, że wzrost gospodarczy jest dość stabilny a inflacja opanowana. Lockhart oznajmił, że jest niezdecydowany jeżeli chodzi o konieczność wprowadzenia dalszych instrumentów QE, podczas gdy Rosengren nawoływał do przyjęcia ostrzejszej polityki, aby osiągnąć lepszy poziom inflacji oraz zatrudnienia.

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę w sprawie Chin, która ma za zadanie wymusić na Państwie Środka podwyższenie kursu yuana (348 za przy 79 przeciw). Przyjęcie ustawy oznacza, że amerykańskie firmy mogą obecnie zgłaszać zażalenia dotyczące handlu jeżeli są w stanie udowodnić, że poniosły straty bezpośrednio w związku z niskim kursem yuana. Odpowiedź Chin na razie jest dość stonowana – ministerstwo handlu (MOFCOM) zauważyło, że ustawa łamie zasady WTO i zapewniło, że Chiny nigdy nie uzyskały przewagi konkurencyjnej przez niski kurs yauna. Ministerstwo dodało również, że Chiny gotowe są na podjęcie współpracy z USA mającej na celu promocję zrównoważonej, obustronnej wymiany handlowej oraz że jednostronna blokada handlu nie pomoże przywrócić równowagi w stosunkach USA-Chiny.

Reklama

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie – z uwagi na nadchodzące wybory – istnieje prawdopodobieństwo przełożenia głosowania na 8 października. Chiński bank centralny (PBOC) ustanowił kurs USDCNY nieco wyżej dziś rano, ignorując bardzo niski poziom dolara (zauważcie, że rynki chińskie będą zamknięte od dziś do 8 października w związku z obchodami Święta Narodowego).

Pomimo iż dzisiaj mamy koniec miesiąca i kwartału (oraz półrocza dla przedsiębiorstw japońskich), rynki w Azji były dość stabilne – wyczekiwana ogólna wyprzedaż dolara nie miała miejsca (na razie?). Można było pomyśleć, że Azjaci masowo okupują krótkie pozycje na dolarze, gdzie po prostu robi się teraz ciasno.

W Europie sesja jest dość wypełniona publikacjami danych. Najpierw mamy indeks cen nieruchomości mieszkalnych UK Nationwide, następnie stopę bezrobocia w Niemczech, dynamikę sprzedaży w Norwegii oraz inflację CPI dla strefy euro. Sesja północnoamerykańska to PKB Kanady i USA (odpowiednio lipcowe i za drugi kwartał) oraz tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, chicagowski PMI oraz oświadczenie Bernanke przed Komitetem Bankowym w Senacie.