Przedstawiciele państw członkowskich Międzynarodowego Funduszu Walutowego zebrani w Waszyngtonie na dorocznym spotkaniu zmuszeni są poszukiwać kompromisu, który pozwoliłby na nadzorowanie kursów wymiany walutowej przez MFW - napisała w sobotę AFP.

Ministrowie finansów państw należących do MFW rozważają propozycję przyznania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu prawa do nadzorowania walut narodowych, by zmniejszyć napięcia wywołane manipulowaniem ich kursami, między innymi przez Chiny.

>>> Czytaj też: Strauss-Kahn, szef MFW: Światu grozi wybuch wojny walutowej

Szef MFW Dominique Strauss-Kahn zaproponował wprowadzenie "inicjatywy na rzecz systemowej stabilności", która pozwoliłaby jego organizacji nadzorować kwestie walutowe na wiele sposobów. MFW mógłby na przykład prowadzić dyskusje w gronie swych największych państw członkowskich na temat kursów wymiany i decyzji politycznych, które na te kursy wpływają.

W rozmowie z dziennikarzami Strauss-Kahn tłumaczył, że gdyby plan ten został przyjęty, pomógłby utrzymać stabilność globalnej gospodarki dzięki lepszemu nadzorowi kwestii monetarnych.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania w Waszyngtonie Strauss-Kahn ostrzegał, że szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem dla światowej gospodarki byłyby "wojny walutowe". Szef MFW zaapelował do ministrów finansów, by zarzucili próby manipulowania krajowymi walutami i zrezygnowali z "pomysłu traktowania walut jako broni".

>>> Czytaj też: Strauss-Kahn, szef MFW: Zwykli ludzie płacą za "błędy" rządów

Amerykański minister finansów Timothy Geithner wsparł apele Straussa-Kahna. "MFW powinien wzmocnić nadzór nad polityką kursów wymiany i praktykami kumulowania rezerw" - mówił Geithner podczas posiedzenia komitetu ds. monetarnych i finansów międzynarodowych (IMFC), instancji, której obowiązkiem jest wyznaczanie głównych kierunków pracy MFW; w komitecie zasiadają przedstawiciele 24 państw. "Nie przewiduję, aby jednogłośne porozumienie w kwestiach monetarnych i w sprawie sztywnych kursów wymiany zostało osiągnięte podczas tego weekendu w Waszyngtonie" - powiedział minister finansów Kanady Jim Flaherty, którego kraj sprawuje w tym roku przewodnictwo G-7.

Propozycję rozwiązania kryzysu spowodowanego "wojną walutową" MFW może przedstawić w marcu.

Termin "wojna walutowa" został ukuty przez Brazylijczyków pod koniec września i od tego czasu zwrot ten zrobił światową karierę - tłumaczy AFP.