Rada pozostawiła stopę referencyjną na niezmienionym poziomie, argumentując swoją decyzję brakiem zdecydowanej presji inflacyjnej w kraju przy jednoczesnym utrzymującym się ryzyku dla ożywienia gospodarczego na świecie. RPP podniosła jednak o 50 pb stopę rezerwy obowiązkowej, dając tym samym sygnał, iż władze monetarne są nastawione na zacieśnianie polityki pieniężnej.

Opublikowane wraz z komunikatem po posiedzeniu pierwsze szczegóły kwartalnego raportu o inflacji nieco podniosły prognozy tempa wzrostu cen w latach 2011 – 2012. W przyszłym roku jednak, przy założeniu braku zmiany stóp procentowych, inflacja powinna utrzymać się w założonym przez NBP przedziale 2,5 proc. +/-100 pb. Notowania eurodolara po wtorkowej dynamicznej zniżce, konsolidowały się dziś ponad poziomem 1,3800, dopiero po południu schodząc bardziej zdecydowanie poniżej tej wartości.

Silna reakcja EUR/USD na opublikowane przez Wall Street Journal informacje odnośnie perspektyw ilościowego luzowania polityki pieniężnej przez Fed pokazują, jak wrażliwy jest dolar na wszelkie doniesienia na ten temat. Dzisiejsze dane z amerykańskiej gospodarki, pomimo iż lepsze od oczekiwań, nie przyniosły silniejszej reakcji rynku. Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku wyniosła we wrześniu 3,3 proc. m/m, przy oczekiwaniach zwyżki o 2,0 proc. Sprzedaż nowych domów natomiast wzrosła w ubiegłym miesiącu do 307 tys., czyli nieznacznie więcej niż zakładały prognozy (300 tys.). Kolejne dni upłyną zapewne w atmosferze nerwowego oczekiwania na decyzję Fed. Jedynie w piątek uwagę inwestorów mogą w większym stopniu przyciągnąć wstępne dane o dynamice PKB w USA w III kw. bieżącego roku.

Reklama