W dłuższej perspektywie konieczne są dalsze działania ograniczające wydatki budżetowe oraz utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego. Zdaniem MFW spodziewany w br. wzrost deficytu będzie wynikiem kryzysu z poprzednich lat i spadku wpływów z podatków osobistych i od przedsiębiorstw. MFW oczekuje jednak systematycznego wzrostu polskiej gospodarki. Koniunktura ma być osiągnięta dzięki wzrostowi zatrudnienia oraz inwestycji prywatnych i finansowanych ze środków publicznych, głównie funduszy UE. Wzrost PKB wyniesie ok. 3,5 proc. do końca tego roku i 3,75-4 proc. w 2011 r.

Według MFW deficyt finansów publicznych spadnie w przyszłym roku do 6,5-6,7 proc. PKB, co będzie spowodowane m.in. wcześniejszymi oszczędnościami przeprowadzonymi przez rząd. Aby osiągnąć planowane ograniczenie deficytu do 3 proc. w 2013 r. konieczne jest – według ekspertów Funduszu – utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego i dalsza konsolidacja finansów publicznych. Dlatego MFW z uznaniem przyjmuje plany wprowadzenia reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost niesztywnych wydatków budżetowych powyżej 1 proc. ponad inflację.

Każdy kraj członkowski MFW zobowiązany jest do przyjęcia misji ekspertów Funduszu i udostępnienia im niezbędnych danych ekonomicznych i statystycznych.