Chadam zapowiedział na środowej konferencji prasowej, że w styczniu powinna być gotowa nowa strategia spółki. Przedstawiając przyszłoroczne inwestycje poinformował, że spółka ma uruchomić w lutym 2011 r. tłocznię gazu w Goleniowie. Wartość inwestycji to ok. 62,6 mln zł. Jak podkreślił Chadam, tłocznia ma umożliwić transport gazu z terminalu LNG w Świnoujściu oraz przesył zwiększonej ilości gazu w północno-zachodniej Polsce.

>>> Czytaj też: Gaz-System uruchomi interkonektory z Niemcami i Czechami w IV kw. 2011 r.

Na marzec przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie prac montażowo-budowlanych terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Prezes spółki zaznaczył, że terminal ma być oddany do eksploatacji 30 czerwca 2014 r. Umożliwi odbiór do 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Wartość tej inwestycji wynosi 2,5 mld zł.

>>> Czytaj też: UE dofinansuje inwestycję Gaz-Systemu

Chadam poinformował, że w kwietniu 2011 r. zostanie zakończona budowa gazociągu Włocławek-Gdynia. Ma on zwiększyć wydajność systemu przesyłowego i bezpieczeństwo przesyłu gazu na terenie województwa pomorskiego. Wartość inwestycji to 118 mln zł.

Reklama

Spółka planuje ponadto uruchomić w maju 2011 r. gazociągi Taczalin-Radakowice i Radakowice-Gałów. Inwestycja o wartości 52,3 mln zł ma poprawić bezpieczeństwo przesyłu gazu na Dolnym Śląsku oraz umożliwić odbiór większych ilości gazu z Niemiec przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej.

W czerwcu przyszłego roku przewidziano zakończenie budowy polskiego odcinka gazociągu Polska-Czechy. Będzie on pierwszym połączeniem polskiego systemu gazowniczego z czeskim. Uruchomienie tego interkonektora (gazociąg przesyłający gaz w obie strony) ma nastąpić w czwartym kwartale 2011 r. Inwestycja o wartości 90 mln zł jest dofinansowana w połowie ze środków unijnych. Interkonektor pozwoli na przesył ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w pierwszym etapie.

Chadam poinformował ponadto, że budowa tłoczni gazu w Jarosławiu ma zakończyć się we wrześniu 2011 roku. Jest ona przeznaczona do sprężania gazu importowanego, przesyłanego z Ukrainy poprzez węzeł Drozdowicze-Hermanowice oraz ze złóż krajowych, zlokalizowanych w rejonie Jarosław-Przemysł. Wartość inwestycji wynosi 119,7 mln zł.

Na grudzień zaplanowano zaś uruchomienie gazociągu Jeleniów-Dziwiszów. Inwestycja o wartości 150 mln zł ma poprawić m.in. bezpieczeństwo przesyłu gazu na Dolnym Śląsku.