Jesienią koncern zapowiadał, że rozważy sprzedaż tych aktywów w ciągu 2-3 lat. "Nie mogę wykluczyć, że sprzedamy nasze polskie aktywa stosunkowo szybko, ale jednocześnie nie musimy się spieszyć" - powiedział Hatakka agencji Dow Jones Newswires. Nie ujawnił, ile podmiotów wyraziło zainteresowanie tym aktywami. Wcześniej wstępne zainteresowanie zgłaszały m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Tauron Polska Energia. Na rynku pojawiła się też informacja o zainteresowaniu koncernu Fortum. Hatakka powiedział także, że Vattenfall obecnie bada, "czy sprzedaż [polskich] aktywów jest właściwym posunięciem ze strategicznego punktu widzenia", podała tez agencja.

Jesienią Vattenfall ogłosił, że - po przyjęciu nowej strategii - chce sprzedać aktywa posiadane w Polsce w ciągu 2-3 lat, ponieważ grupa skupi się na kluczowych rynkach: Szwecji, Niemczech oraz Holandii. W Polsce Vattenfall posiada m.in. dystrybutora energii - Vattenfall Distribution Poland SA (dawne GZE), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland SA (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW i 18,67% akcji spółki Enea.

Całkowity udział Vattenfall w polskim rynku energii wynosi 7%, w tym: 7-ma pozycja na rynku produkcji energii elektrycznej (2,4% udziału w rynku), 6-ta pozycja na rynku sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej (10 proc. udział w rynku) i 1-sza pozycja na rynku produkcji ciepła (24 proc. udział w rynku).