„Rozważamy budowę nowej elektrociepłowni o łącznej mocy elektrycznej i cieplnej ok. 350 MW" – powiedziała w piątek van den Bossche dziennikarzom. Dodała, że decyzja inwestycyjna w tej sprawie powinna zapaść w 2012-2013 roku. Dyrektor poinformowała, że na razie nie jest przesądzone na jakie paliwo będzie działała elektrociepłownia, choć najprawdopodobniej będzie to węgiel kamienny i biomasa.

>>> Czytaj też: Per Langer: Fortum chce umocnić pozycję na polskim rynku

„Jeśli zaś chodzi o stare źródła w Bytomiu i Zabrzu, to chcemy je gruntownie zmodernizować, aby zwiększyć ich efektywność" – podkreśliła. Pod koniec listopada Fortum Power and Heat Poland, spółka należąca do skandynawskiego koncernu Fortum, podpisała z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85% akcji spółki EC Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki ZEC Bytom, za łączną kwotę ponad 82 mln zł, a na początku stycznia warunkowa umowa weszła w życie. Dzięki akwizycji zakładów w Zabrzu i Bytomiu Fortum Power and Heat Polska prawie dwukrotnie zwiększy produkcję energii elektrycznej, a także uzyska dostęp do drugiego, po warszawskim, największego rynku ciepła w Polsce z 2,3 mln mieszkańców, skupionych w 21 miastach.

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji. W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88 proc. pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78 proc. wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne czy odpady komunalne. Fortum zatrudnia obecnie około 11 500 osób. W 2009 r. obroty firmy przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

Reklama