Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N obniżyło się w okolice 3,30-3,40%. W piątek NBP zorganizuje operację otwartego rynku, która zadecyduje o sytuacji płynnościowej w perspektywie najbliższego tygodnia. Spodziewamy się, że oferta banku centralnego będzie zbliżona do 87 mld PLN.

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W ostatnich tygodniach na rynkach finansowych widać było silne dyskontowanie scenariusza zaostrzenia retoryki przez EBC. Nastroje wyraźnie zmieniły się na początku roku, czyli od momentu opublikowania wyższych od oczekiwanych danych nt. inflacji za grudzień, a później za styczeń. Na rynku, mimo niepokojących wydarzeń w Egipcie umacniało się euro (o prawie 8-9 centów w relacji do dolara), a rentowności Bund-ów wzrosły w tym roku już o 50-70 pb. Ostatecznie zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe utrzymane zostały na dotychczasowym poziomie. Umiarkowana retoryka jednak zaskoczyła inwestorów. W wypowiedziach prezes EBC Jean-Claude Trichet zwrócił m.in. uwagę, że oczekiwania banku centralnego dotyczące inflacji nie uległy zmianie w relacji do stycznia, a także, że w krótkim okresie uwidacznia się przede wszystkim wpływ wzrostu cen surowców (nie widać „efektów drugiej rundy”). Mimo krótkookresowego odreagowania naszym zdaniem obawy przed wzrostem inflacji w strefie euro mogą negatywnie oddziaływać na rynek stopy procentowej w najbliższych tygodniach.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności SPW nie zmieniły się. Z kolei notowania kontraktów IRS obniżyły się o 1-3 pb.

W czwartek odbyła się aukcja hiszpańskich obligacji skarbowych zapadających w październiku 2013 r. oraz w styczniu 2016 r. Oferta wynosiła 3,0-4,0 mld EUR. Ostatecznie inwestorzy kupili papiery o wartości odpowiednio: 1,9 mld EUR i 1,6 mld EUR, co łącznie daje wartość emisji na poziomie 3,51 mld EUR. Popyt prawie dwukrotnie przekroczył wartość emisji i wyniósł 6,59 mld EUR. Widać wyraźnie, że poprawa nastrojów na europejskim rynku długu przyczyniła się również do spadku kosztu finansowania w przypadku Hiszpanii. Dla papierów o krótszym terminie wykupu w relacji do aukcji z 2 grudnia rentowności okazały się o niecałe 50 pb niższe i ustalone zostały na poziomie 3,254%. Z kolei dochodowość dłuższych papierów wyniosła 4,05%.

Reklama

Wynik aukcji jest zgodny z oczekiwaniami, jest też kolejnym pozytywnym sygnałem ze strony państw grupy PIIGS. Plasowane emisje (przy wysokim popycie) zwiększają prawdopodobieństwo scenariusza braku konieczności wsparcia międzynarodowego dla kolejnych państw peryferyjnych. W dalszym ciągu rynek pozostanie wrażliwy na napływające informacje, a kluczowe okażą się najbliższe miesiące. Ważna będzie szczególnie emisja portugalskich obligacji skarbowych o wartości przynajmniej 3 mld EUR dla konsorcjum bankowego, a także skala ostatecznego wsparcia państwa dla hiszpańskich instytucji kredytowych.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.