Obserwator Finansowy: Panie profesorze, czy trzeba się już poważnie obawiać o wartość papierowego pieniądza, który trzymamy w portfelach?

Prof. Vernon Smith: Każdy trzyma co innego. Obawiam się, że ma pan o wiele mniej powodów do obaw niż ja. Złoty to całkiem stabilna waluta, a przede wszystkim „przewidywalna”. Nikt tymczasem nie wie, jak potoczą się losy dolara.

I euro. Niedawno powiedział pan: „Nie wiem dlaczego kraj, który chce wolności i niepodległości miałby chcieć dołączać do Eurolandu”. Euro jest skazane na porażkę?

Ja bym o tym nie przesądzał. Euro jako wspólna waluta nie jest złym projektem per se. Argumenty, że eliminuje ona wahania kursów walut i ułatwia prowadzenie biznesu są bardzo przekonywujące i silne. Przecież dolar, to taka właśnie wspólna waluta wszystkich amerykańskich stanów i jako taka sprawdzała się dobrze przez 200 lat. Problem w tym, że europrojekt wymaga radykalnych i politycznie arcytrudnych reform. Nie słyszałem jeszcze nikogo, kto sensownie odpowiedziałby na pytanie, jak utrzymać w ryzach budżety członków Eurolandu.

Reklama

Może pozwolić tym niesfornym upaść?

Przede wszystkim nie pozwolić, by wspólna waluta wymuszała redystrybucję.

Czyli jednak pozwolić na upadłość…

W obecnych warunkach – tak. Grecja to mała gospodarka, jej upadek w skali globalnej nie byłby jakoś wyjątkowo tragiczny w skutkach. Oczywiście inwestorzy straciliby pieniądze, ale co dzień ktoś traci pieniądze. Tak wygląda kapitalizm. Nie widzę powodu, dla którego Niemcy czy Francuzi mają pomagać Grecji, albo Irlandii. Politycy, niestety, widzą, ale muszą przestać myśleć, jak Robin Hood.

Tylko, kogo mają słuchać? Przecież ekonomiści, to dziś bardzo skłócone środowisko. Dlaczego mieliby słuchać pana, a nie na przykład ekonomistów mniej „wolnorynkowych”?

Ja nie zajmuję się polityką, a nauką, teorią ekonomii.

Ale jest pan noblistą, więc to naturalne, że pytania o porady praktyczne będą padać.

Ja nie piszę felietonów i nie skupiam się na sprawach praktycznych, jak na przykład Paul Krugman. Jak ktoś chce moich rad, niech poczyta wyniki moich badań.

Pełna treść wywiadu: Politycy w Europie muszą przestać myśleć jak Robin Hood

Vernon Smith jest laureatem nagrody Nobla i profesorem Chapman University