Zgodnie z naszymi oczekiwaniami po piątkowej operacji otwartego rynku utrzymuje się nieznaczna nadpłynność sektora bankowego. Jednocześnie oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N oscyluje w okolicach 3,00% (w poniedziałek stawka POLONIA wyniosła 3,01%). Uczestnicy obrotu spodziewają się utrzymania stawek O/N na tym poziomie w dalszej części tygodnia.

Na rynku pieniężnym strefy euro w dalszym ciągu utrzymująca się skumulowana nadpłynność powoduje presję w kierunku spadku oprocentowania depozytów O/N. W poniedziałek kwotowania oscylowały w okolicach 0,4%-0,5%. Decydujące znaczenie z punktu widzenia kształtowania się stawek rynkowych będą miały wtorkowe operacje prowadzone przez EBC. Wiadomo, że wartość absorbującej operacji sterylizującej płynność (w związku z realizowanym programem skupu obligacji skarbowych) wyniesie 77 mld EUR. W zeszłym tygodniu (po trzech tygodniach nieobecności na rynku) bank centralny skupił obligacje skarbowe państw strefy euro o wartości 0,77 mld EUR (w ciągu ostatniego miesiąca zapadły też papiery za 0,13 mld EUR).

Na rynku stopy procentowej wypowiedź prezesa NBP Marka Belki doprowadziła do wyraźnego spadku rentowności krótkich SPW (o około 4 pb) oraz krzywej dla kontraktów IRS (o 2-3 pb). Prezes banku centralnego dla portalu obserwatorfinansowy.pl powiedział m.in., że rozstrzygająca w kwestii przyszłej polityki pieniężnej będzie średnioterminowa tendencja inflacji. Dodał, że „tak długo, jak wzrost cen nie przekłada się na jasne sygnały większej presji na wzrost płac, bank centralny powinien być umiarkowany w swoich reakcjach”, a „szok wywołany zewnętrznymi czynnikami jak ceny surowców i nośników energii będzie wygasał”. Inwestorzy uznali tym samym, że prezes NBP opowiedział, że za bardziej umiarkowanym cyklem podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj rano z kolei Adam Glapiński (RPP) stwierdził dla agencji PAP, że „obecnie nie ma przesłanek do podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych”. Naszym zdaniem ta wypowiedź może dodatkowo umocnić rynek stopy procentowej (zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu).

Ministerstwo Finansów emitowało podczas aukcji 49-tyg bony skarbowe. Wartość emisji wynosiła 1,5-2,0 mld PLN. Średnia rentowność ustalona została na poziomie 4,483%, czyli blisko naszych oczekiwań. Inwestorzy zgłosili popyt za 2,90 mld PLN, natomiast wartość emisji wyniosła 1,80 mld PLN. Dochodowość papierów wzrosła o 13-15 pb w relacji do ostatnich aukcji (jest to efekt publikacji danych nt. styczniowej inflacji). Według obliczeń MF sfinansowano już około 30% tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto (167,5 mld PLN, bez uwzględnienia zmniejszonych transferów do OFE).

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.