Analitycy z porównywarki finansowej Comperia.pl wyliczają: prowizja za udzielenie kredytu – koszt może wynieść nawet 3 proc. wartości pożyczki. Może być mniejsza jeżeli zdecydujemy się kupić w banku dodatkowy produkt. Prowizję opłacamy własnymi środkami. Teraz koszt ubezpieczeń. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – te koszty ponosimy jeżeli nie wniesiemy wymaganej przez bank kwoty własnej. Tu nie mamy możliwości negocjacji. Ubezpieczenie nieruchomości najczęściej banki oferują specjalne ubezpieczenia grupowe w pakiecie z kredytem i zaprzyjaźnionym towarzystwem ubezpieczeniowym. Oferty te warto porównać ze stawkami panującymi na rynku, ale ubezpieczenie grupowe zwykle jest najtańszą opcją dostępną na rynku.

>>>> Zobacz też: Tyle banki zarabiają na spreadach

Kolejny koszt dotyczy ustanowienia hipoteki – to podstawowe zabezpieczenie kredytu i musi być wpisana do księgi wieczystej. W tym przypadku również nie ma możliwości negocjacji. Teraz koszty transakcji: prowizja dla agencji nieruchomości - standardowo wynosi 2,5 proc. plus VAT, ale możliwe jest wynegocjowanie niższej prowizji. Podatki: od czynności cywilno-prawnych (PCC) – stawka tego podatku wynosi 2 proc. wartości z aktu notarialnego i jest nienegocjowalna. Taksa notarialna to wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Maksymalne stawki notarialne określa rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Oczywiście kancelarie notarialne w pierwszej kolejności podają te górne stawki, ale można je negocjować. Możliwe są upusty rzędu 20 – 30 proc.

Odpisy aktu notarialnego – nawet do kilkuset złotych w przypadku kilku odpisów. Z reguły potrzebny jest nam 1 lub 2 odpisy (do własnego użytku oraz do banku lub sądu). Kupujący nie jest zobowiązany płacić za odpis, którego potrzebuje sprzedający. Opłata za założenie księgi wieczystej – opłata w sądzie wieczysto-księgowym, którą musimy ponieść, jeśli nieruchomość, którą kupujemy nie posiada księgi wieczystej (np. dla nieruchomości kupowanej od dewelopera). Bądź opłata za wpis właściciela do księgi wieczystej – niezależnie od tego, czy księga dla danej nieruchomości istnieje czy nie, to wpis właściciela do II działu księgi wieczystej jest dla nas dodatkowym kosztem.

Reklama
ikona lupy />
Koszty związane z zakupem mieszkania (wartość transakcji 100 i 300 tys. zł) / Forsal.pl
ikona lupy />
Koszty związane z zaciągnięciem kredytu (wartość transakcji 100 i 300 tys. zł) / Forsal.pl