„Liczymy, że jak wszystko dobrze pójdzie przeprowadzimy ofertę publiczną w pierwszych dniach kwietnia. Spodziewam się, że większość akcji trafi do inwestorów instytucjonalnych" – powiedział Kovacic we wtorek.

Wartość oferty publicznej 13 mln nowych akcji na GPW może wynieść ok. 130 mln euro. Obecnie kapitał akcyjny banku liczy 26 mln akcji. Emisja będzie przeprowadzona z prawem poboru (zgodnie z bałkańskim kodeksem spółek).

Główny akcjonariusz, rząd Słowenii, który ma 41 proc. akcji banku, zapowiedział, że może zrezygnować z prawa poboru.

Środki pozyskane z emisji bank chce przeznaczyć na akwizycje w krajach byłej Jugosławii, dokupienie udziałów w spółkach z grupy oraz zasilenie bazy kapitałowej instytucji. Zysk netto grupy Nova KBM wyniósł w 2010 roku 11,4 mln euro, czyli był o 11,6 proc. niższy niż w 2009 roku. Zysk netto samego banku w 2010 roku spadł o 22,3% do 9,4 mln euro. Przyczyną spadku zysków były m.in wyższe rezerwy netto i odpisy z tytułu utraty wartości zwłaszcza w branży budowlanej i instytucji finansowych oraz koszty restrukturyzacji przejętego serbskiego Credy banka. Doradcą banku w procesie IPO jest Grupa ING.

Reklama

„Zakładamy, że osiągniemy w tym roku wyraźnie lepsze wyniki niż w 2010. Dużo zależy od gospodarki Słowenii, której wzrost szacowany jest w tym roku na ok. 2 proc., ponadto nie poniesiemy kosztów odpisów i restrukturyzacji" – dodał prezes Nova KBM.

Wcześniej Nova KBM przedstawiła prognozy, według których wartość aktywów ogółem grupy w 2011 ma wynieść ok. 5.959,2 mln euro. Skonsolidowany zysk z działalności kontynuowanej grupy przed opodatkowaniem ma wynieść w 2011 r. ok. 33,9 mln euro, natomiast zysk netto – ok. 28,0 mln euro.

Prognozowana wysokość skonsolidowanych przychodów z tytułu odsetek to ok. 267,5 mln euro, przy kosztach z tytułu odsetek na poziomie ok. 125,1 mln euro, co przełoży się na wynik netto z tytułu odsetek rzędu ok. 142,4 mln euro. Instytucja chce w dłuższym terminie generować wskaźnik ROE na poziomie 15-18% (wobec 4,1 proc. na koniec 2010) i obniżać wskaźnik C/I z obecnych 50 proc.. Zapowiada ponadto kontynuację wypłacania 35 proc. zysku netto na dywidendę.

Na koniec 2010 roku wartość aktywów ogółem grupy wyniosła 5,87 mld euro, co stanowi wzrost o 1,4%. Aktywa samego banku w 2010 roku wyniosły 4,8 mld euro, czyli wzrosły o 0,4 proc.. Obecnie grupa obecna jest na Słowenii (wicelider rynku), w Austrii, Chorwacji i Serbii. Oprócz bankowości, grupa obejmuje spółki ubezpieczeniowe, leasingowe i nieruchomościowe.