Z kolei o godz. 9:17 na Starym Kontynencie paneuropejski wskaźnik STOXX Europe 600 zwyżkował też o 0,70%, a w tym samym czasie główne indeksy GPW, czyli WIG i WIG20, szły do góry odpowiednio o: 0,40% i 0,59% – ten drugi do poziomu 2833,50 pkt.

Dziś w centrum uwagi inwestorów na całym świecie znajdą się przede wszystkim główne comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Średnia prognoz analityków wskazuje na to, że w marcu liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym Stanów Zjednoczonych wzrosła o 190 tys., a stopa bezrobocia pozostała w tym samym miesiącu na poziomie 8,9%. Dane te są niezwykle istotne z punktu widzenia dalszego kształtu polityki monetarnej USA. Na przestrzeni ostatnich dni pojawiło się bowiem wiele jastrzębich głosów ze strony przedstawicieli Fed i dzisiejsze doniesienia z USA pokażą, czy ich opinie zostaną ugruntowane fundamentami, czy też nie. W Eurolandzie sprawa poziomu stóp procentowych jest jasna i klarowna. Po wczorajszej publikacji wstępnych danych o marcowej inflacji, która to niespodziewanie wzrosła do poziomu 2,6% z 2,4% w lutym i w prognozach i znalazła się na najwyższym poziomie od października 2008 r., prawdopodobieństwo tego, że polityka pieniężna zostanie zacieśniona już na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 kwietnia jest 100-procentowe.

Ale na tej publikacji wcale nie kończą się ważne dzisiejsze doniesienia. Tradycyjnie w pierwszy dzień roboczy każdego miesiąca na rynek napływają też dane o aktywności światowego sektora wytwórczego za miesiąc poprzedni, czyli dziś za marzec. Część z tych informacji już znamy. W nocy okazało się, że indeks PMI dla Chin tworzony przez CFLP wzrósł do poziomu 53,4 z 52,2, po raz pierwszy od czterech miesięcy, pokazując że konsekwentnie zacieśniania przez władze monetarne tego kraju polityka, jak na razie zbytnio gospodarki nie spowolniła. Był on jednak niższy niż się tego spodziewano – 54,0. Z kolei inny indeks PMI dla tego kraju autorstwa HSBC and Markit Economics wzrósł do 51,8 in z 51,7 – też niżej od prognoz. W dalszej części dnia przedstawione zostaną analogiczne dane dla Eurolandu (o godz. 10:00 – indeks PMI) i Stanów Zjednoczonych (16:00 – indeks ISM).

W piątek o godz. 9:00 opublikowany został także indeks PMI dla Polski. W marcu dzięki wzrostowi nowych zamówień i produkcji, aktywność krajowego sektora wytwórczego była większa niż w lutym, a wskaźnik sporządzany przez Markit i HSBC wzrósł do poziomu 54,8 z lutowego sześciomiesięcznego minimum na poziomie 53,8 i wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 53,4.

Reklama

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.