Silniejszy od naszych oczekiwań poniedziałkowy spadek stawek depozytowych zwiększa prawdopodobieństwo, że na początku bieżącego tygodnia NBP może zdecydować się na zorganizowanie operacji dostrajającej płynność.

Na rynku stopy procentowej w ostatnich tygodniach doszło do zdecydowanej poprawy nastrojów. Lepszy sentyment wynikał przede wszystkim ze zmiany nastawienia banków centralnych w polityce pieniężnej. Wyraźnie w oficjalnych dokumentach oraz wypowiedziach przedstawiciele zarówno Europejskiego Banku Centralnego (EBC), jak i NBP akcentowany jest podażowy, globalny i krótkoterminowy charakter wzrostu inflacji, a także sygnalizowana jest możliwości odsuwania w czasie kolejnych ewentualnych podwyżek stóp. Po posiedzeniu w zeszły czwartek EBC dał do zrozumienia, że kolejna podwyżka stóp może nastąpić najwcześniej w lipcu (część uczestników sądziła, że będzie to czerwiec). Tego dnia w reakcji na wypowiedź prezesa Banku podczas konferencji prasowej na rynku niemieckich Bund-ów rentowności obniżyły się aż o około 10 pb (w przypadku papierów 2-letnich nawet o 20 pb). Dzięki tym wzrostom cen obligacji w Europie zyskał również krajowy rynek stopy procentowej. W ciągu minionego tygodnia krzywa dochodowości w przypadku polskich SPW obniżyła się o 6-12 pb, natomiast dla kontraktów IRS o 9-12 pb.

Mimo zaskakująco silnego wzrostu inflacji w Polsce (w marcu do 4,3 r/r) nieznaczna większość członków Rady Polityki Pieniężnej zdaje się nadal preferować scenariusz pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie w maju (podwyżka mogłaby nastąpić dopiero w czerwcu). We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Biorąc pod uwagę wspomniane bardziej umiarkowane wypowiedzi przedstawicieli Rady oraz EBC, a także deklaracje wymiany środków walutowych przez MF na rynku walutowym zwiększające potencjał aprecjacyjny złotego spodziewać się można, że do podwyżki w maju jednak nie dojdzie. Byłaby to pozytywna informacja dla rynku, stymulująca wzrost cen SPW. W tej sytuacji publikacja w piątek danych nt. inflacji za kwiecień może mieć nieco mniejsze znaczenie, chociaż oczekiwany wzrost indeksu CPI w okolice 4,4% r/r jest informacją negatywną dla rynku stopy procentowej.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym Ministerstwo Finansów zorganizuje dwa przetargi. W poniedziałek odbyła się aukcja 46-tyg. bonów skarbowych o wartości 0,4-0,6 mld PLN. Emisja wyniosła 0,6 mld PLN, popyt 3,56 mld PLN, natomiast średnia rentowność została ustalona na 4,516%. Kolejny przetarg odbędzie się niestandardowo w czwartek. W ofercie znajdą się obligacje skarbowe serii OK0713 o wartości 2,5-4,5 mld PLN. Spodziewamy się, że średnia rentowność będzie zbliżona do 5,05%.

Reklama

Mimo wspomnianych ważnych wydarzeń w tym tygodniu spodziewamy się, że rentowności obligacji OK0113 mogą utrzymać się w okolicach 4,85%, PS0416 na poziomie 5,65%, natomiast DS1020 powyżej 6,05%. W maju pozytywnie na rynek SPW może oddziaływać wykup (24.05) obligacji serii PS0511 o wartości 12 mld PLN (łącznie z odsetkami), a także perspektywa spadku podaży SPW na rynku pierwotnym.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.