Takiej decyzji RPP spodziewała się jedynie nieliczna grupa ekonomistów, większość bowiem pod wpływem umiarkowanych w tonie ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rady zmieniła swoje wcześniejsze oczekiwania prognozując, że do podwyżki dojdzie dopiero podczas czerwcowego posiedzenia. Kolejny raz zatem okazało się, że chociaż kierunkowo rynek właściwie interpretuje decyzje banku centralnego, to jednak ma duże trudności z precyzyjniejszym określeniem terminu ich podjęcia. Tak jak można było przypuszczać podwyżka stóp procentowych doprowadziła do wyraźnego wzrostu stawek na rynku stopy procentowej.

Na rynku pieniężnym po publikacji komunikatu doszło do silnego wzrostu stawek depozytowych w przypadku krótkich terminów (oprocentowanie dla T/N wzrosło do 3,70%-4,20%). Spodziewać się można, że w czwartek wyraźnie o 5-10 pb wzrośnie też krzywa WIBOR w dłuższych terminach. Jeszcze podczas środowego handlu wzrosły kwotowania kontraktów OIS i FRA (o średnio 10 pb).

Na krajowym rynku SPW i kontraktów IRS reakcje były nieco bardziej wyważone, a rentowności wzrosły o średnio 5 pb. Widać też było lekką tendencję do silniejszej przeceny na krótkim końcu krzywej dochodowości.

Mimo wspomnianego zaskoczenia dla rynku stopy procentowej, to jego średnioterminowe perspektywy nie uległy zasadniczej korekcie. Niemniej w krótkim okresie wzrosło ryzyko. Po decyzji Rady piątkowa publikacja danych nt. kwietniowej inflacji potencjalnie może znacznie silniej oddziaływać na nastroje rynkowe (spodziewany jest wzrost do 4,4% r/r wobec 4,3% w marcu). Wypowiedzi członków RPP przed posiedzeniem majowym sugerowały bowiem większy dystans do bieżących odczytów wskaźników makroekonomicznych, natomiast środowa decyzja może świadczyć, że jednak ta dodatnia korelacja jest silniejsza niż przypuszczano.

Reklama

Pierwszym testem dla rynku SPW będzie czwartkowy przetarg obligacji OK0713. Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery o wartości 3,0-4,5 mld PLN. W efekcie dokonanej podwyżki stóp przez RPP średnia rentowność papierów na aukcji zapewne wzrośnie nawet w okolice 5,10% (dzienny wzrost w środę na rynku wtórnym o 8 pb) wobec oczekiwanych przez nas na początku tygodnia około 5,05%. Spodziewamy się mimo wzrostu ryzyka umiarkowanie wysokiego popytu, co w części będzie konsekwencją wykupu obligacji serii PS0511 przypadającego na 24 maja (12 mld PLN, wraz odsetkami).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.