W warunkach zmniejszonej płynności na parkietach, nawet niezbyt duże transakcje mogą wyraźnie przesuwać rynek, ale jak na razie zjawisko to nie jest obserwowane. Dziś w regionie Azji i Pacyfiku wartość walorów spółek praktycznie się nie zmieniła (indeks MSCI AC Asia Pacific), a o godz. 9:36 na Starym Kontynencie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 minimalnie tylko zwyżkował o 0,07%. W tym samym czasie najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, rósł nieco bardziej, bo o 0,24%, ale też nie jakoś szczególnie.

Inwestorzy zdają się nie za bardzo palić do zawierania jakichkolwiek, a na pewno już większych transakcji. Z jednej strony pamiętają doskonale, że w końcówce ubiegłego tygodnia liderzy grupy G8 podkreślili, że rosnąca w siłę światowa gospodarka będzie pomagała krajom w ograniczaniu zadłużenia, ale z drugiej nie zapomnieli także o ostatnich słabych danych makro z USA oraz kwestiach europejskiego kryzysu zadłużenia. Jeśli chodzi o tą ostatnią kwestię, to w centrum uwagi uczestników rynku nadal znajdują się przede wszystkim kwestie greckie. W tym tygodniu powinny być już znane rozwiązania jakie przyjmie MFW i UE względem tego kraju. Premier Grecji, po nieudanej próbie przekonania opozycji do poparcia jeszcze głębszych oszczędności, zapowiada że zamierza przedstawić nowe rozwiązania. A czas płynie, bo za miesiąc przypada wypłata 12 mld euro transzy z 110 mld euro parkietu pomocowego przyznanemu w zeszłym roku Helladzie. Obawy inwestorów budzi oczywiście także niezmiennie – choć już w nieco mniejszym stopniu - kondycja finansowa: Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Irlandii. W przypadku Irlandii, to wczoraj Sunday Times, powołując się na wywiad z ministrem transportu tego kraju, napisał, że może ona potrzebować dodatkowej pomocy ze strony MFW i UE.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.