Dla rynku stopy procentowej naszym zdaniem bardzo duże znaczenie ma zeszłotygodniowa publikacja danych nt. inflacji. Według danych GUS, indeks CPI w czerwcu spadł do 4,2% r/r wobec prognozowanych przez analityków 4,8%. Dla porównania w maju inflacja osiągnęła szczyt na poziomie 5,0% r/r. Publikacja niższej inflacji może bowiem odsunąć w czasie kolejną podwyżkę stóp. Niewykluczone, że tak niespodziewanie szybki powrót inflacji do poziomu 4,0% i teoretyczna szansa przybliżenia się wskaźnika CPI w okolicę górnego dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego NBP na koniec roku wpłynie na zmianę nastawienia członków RPP. W obawie o trwałość wzrostu gospodarczego RPP może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie w 2011 r. Jest to sygnał w kierunku płaszczenia krzywej dochodowości – potencjał do wzmocnienia krótkiego końca krzywej jest bardzo ograniczony, a stosunkowo duży na dłuższym. Niemniej, podobnie jak spodziewaliśmy się w poprzednim tygodniu, również w najbliższych tygodniach informacje z Europy mogą jeszcze doprowadzić do krótkookresowego wzrostu rentowności obligacji w sektorach powyżej 5 lat.

W kontekście perspektyw krajowego rynku długu kluczowa będzie w tym tygodniu publikacja danych nt. dynamiki przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści spodziewają się wzrostu płac w czerwcu o 5,2% r/r, niemniej rozbieżności w opiniach oscylują w przedziale pomiędzy 3,7% a 7,5% (według ankiety GG Parkiet). Wskaźnik niższy niż 6% byłby argumentem przemawiającym za brakiem zmian stóp procentowych w krótkiej perspektywie.

Naszym zdaniem rentowności polskich SPW mogą na koniec tygodnia utrzymywać się na poziomie 4,75% dla OK0713, 5,35% dla PS0416 i 5,90% dla DS1020. Potencjał do ewentualnych spadków cen będzie ograniczała korzystna sytuacja popytowo-podażowa na rynku SPW. Przy bardzo ograniczonej podaży w najbliższym czasie (25 lipca) wykupione zostaną zapadające obligacje OK0711 o wartości 9,2 mld PLN.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym odbędzie się tylko jedna aukcja (21.07). W czwartek Ministerstwo Finansów będzie emitowało obligacje skarbowe nowej serii DS1021 o wartości 1,0-3,0 mld PLN. Średnia rentowność może zostać ustalona na poziomie 5,85-5,90%.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.