Dane, które napłynęły w czwartek z Chin rozczarowały inwestorów, a niepokój uczestników globalnych rynków finansowych wzbudziły też wyrażone dziś przez Europejski Bank Centralny i szefa Deutsche Banku opinie, sumarycznie doprowadzając do zwiększenia awersji do ryzyka na świecie widocznego chociażby poprzez pryzmat przeceny euro względem dolara i spadków na parkietach Starego Kontynentu.

Chińska nadwyżka handlowa we wrześniu skurczyła się drugi miesiąc z rzędu, tym razem do 14,5 miliarda dolarów, a zarówno eksport jak i import tego kraju okazały się być mniejsze od spodziewanego. To oczywiście wynik widocznego spowolnienia światowej gospodarki, ale także i samej słabszej postawy Państwa Środka. Z kolei Europejski Bank Centralny przestrzegł przed przymuszaniem posiadającego greckie obligacje sektora prywatnego do zaakceptowania strat na tym długu, bo może to doprowadzić do: popsucia reputacji euro i zwiększenia zmienności na rynku walutowym, a także zaszkodzić sektorowi bankowemu. Dodatkowo szef Deutsche Banku Josef Ackremann wyraził swój sprzeciw w sprawie środowej propozycji przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso odnoszącej się do szybkiej skoordynowanej rekapitalizacji unijnych banków.

W czwartek o godz. 12:48 obrazujący zachowanie warszawskich blue-chipów indeks WIG20 tracił na wartości 1,48% (2282,42 pkt), a kursy EUR/PLN I USD/PLN rosły odpowiednio o: 0,37% (4,3055) i 1,11% (3,1353). W tym samym czasie kurs EUR/USD szedł w dół o 0,32% do 1,3733, a główny paneuropejski indeks giełdowy, czyli STOXX Europe 600, deprecjonował o 0,95% do 236,90 pkt.

Dziś dane z Polski i z USA

Reklama

O godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o wrześniowej inflacji. Średnia prognoz analityków wskazuje na to, że w ostatnim miesiącu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w ujęciu rocznym od 4,1% (ankiety ISB i Reuters) do 4,2% (ankieta PAP) wobec 4,3% w sierpniu. Również wtedy Narodowy Bank Polski przedstawi informację o stanie rachunku obrotów bieżących za sierpień. Z kolei 30 minut później okaże się o ile w ostatnim tygodniu zmieniała się liczba nowych bezrobotnych w USA oraz na jakim poziomie w sierpniu ukształtował się amerykański bilans handlowy.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.