Wczoraj inwestorzy zostali mocno wstrząśnięci wypowiedzią ministra finansów Niemiec, Wolfganga Schaeuble, który to wyraźnie podkreślił, że na najbliższym szczycie UE w dniu 23 października ostateczne decyzje w sprawie europejskiego kryzysu zadłużenia nie zostaną podjęte, a ich nastrojów nie poprawił też fakt publikacji gorszych niż oczekiwano danych o amerykańskim indeksie Empire State za październik. Dziś do tego wszystkiego doszły: kwestie ostrzeżeń ze strony agencji Mooody’s Investors Service pod adresem Francji oraz słabsze niż oczekiwano dane o chińskim PKB.

W poniedziałek globalny rynek akcyjny zapadł się 1,00% (indeks MSCI AC World), ceny towarów poszły na świecie w dół średnio o 0,83% (indeks Thomson Reuters/Jefferies CRB), a kurs EUR/USD zniżkował na arenie międzynarodowej o 1,04%. Jeśli chodzi o krajowe podwórko, to wczoraj wskaźnik największych i najbardziej płynnych spółek GPW deprecjonował o 0,64%, a kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły odpowiednio o: 1,39% i 2,12%.

Z kolei dziś o godz. 10:04 indeks WIG20 tracił na wartości 1,38% (2254,46 pkt), podczas gdy główny paneuropejski indeks giełdowy, czyli STOXX Europe 600, zniżkował o 1,06% do 233,72 pkt. Również wtedy spokojniej było jednak na forexie, gdzie kurs EUR/USD szedł nieznacznie w dół o 0,21% do 1,3707, a złoty delikatnie wzmacniał się do euro (-0,25% do 4,3480) i nie zmieniał się praktycznie do dolara (+0,08% do 3,1723).

Moody’s i chińskie PKB

Reklama

W nocy czasu polskiego agencja ratingowa Moody’s Investors Service poinformowała, że na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy może zdecydować o zmianie perspektywy ratingu Francji na negatywną. Agencja obawia się, że koszty dla budżetu tego kraju związane z planami ratunkowymi dla sektora bankowego i dla innych krajów Eurolandu mogą być zbyt wysokie. W obecnej chwili agencja Moody’s utrzymuje rating Francji na najwyższym możliwym poziomie Aaa i stabilną dla niego perspektywę.

W tym samym czasie okazało się, że w III kw. br. tempo wzrostu chińskiej gospodarki wyhamowało do 9,1% z 9,5% w kw. II. Wzrost PKB Państwa środka był niższy od spodziewanego (9,2%-9,3%) i zarazem najniższy od 2009 r.

W oczekiwaniu na dane z: Niemiec, Polski i USA

Dziś o godz. 11:00 okaże się na jakim poziomie w październiku ukształtował się niemiecki indeks nastrojów gospodarczych ZEW, a o godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o cenach amerykańskiej produkcji za wrzesień. Z kolei o godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje o ile w ostatnim miesiącu zmieniło się przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.