Dariusz Brzeski, były prezes giełdowej spółki ABG przejętej przez Asseco, zamierza wprowadzić na warszawski parkiet Fundusz Hipoteczny Familia, spółkę, którą buduje od połowy ubiegłego roku.
Na polskim rynku jest coraz więcej firm oferujących dożywotnią rentę w zamian za zrzeczenie się na ich rzecz prawa własności do mieszkania lub domu. Jedną z dwóch największych jest Fundusz Hipoteczny Familia. Spółka rozpoczęła działalność w połowie ubiegłego roku. Jej większościowym udziałowcem jest 2DB Noble Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Jego certyfikaty trzyma w ręku Dariusz Brzeski, założyciel i były wieloletni prezes spółki ABG, która na jesieni 2008 r. połączyła się z Asseco Poland.
Brzeski nie ukrywa, że swój nowy biznes buduje w ten sposób, aby wprowadzić go w niedalekiej przyszłości – w perspektywie najwyżej czterech lat – na giełdę.

Fundusz dla rodziny Brzeskich

Podczas gdy konkurenci zamierzają sprzedawać przejęte po śmierci klientów mieszkania i domy, Familia chce je wynajmować. Dlatego jej klientem można zostać tylko wtedy, gdy posiada się nieruchomość w dobrym punkcie miasta zamieszkanego przez ponad 100 tys. ludzi. W ten sposób spółka zbuduje sobie potężny portfel nieruchomości, które będą generowały stałe wpływy z najmu.
Reklama
Twórca ABG podkreśla, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, do którego włożył kilkadziesiąt milionów złotych, jest swego rodzaju rodzinną lokatą. Wiceprezesem FH Familia jest córka Brzeskiego. To ona ma w przyszłości przejąć stery spółki.
Były prezes ABG jest pewny, że w długim terminie będzie to bardzo dobry biznes. – Na Zachodzie tego typu usługi cieszą się dużą popularnością. Sądzę, że podobnie będzie w Polsce – mówi.

Zarobił nawet na leasingu

Dariusz Brzeski jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoły Głównej Handlowej). Ukończył studia na kierunku organizacja i zarządzanie. Tuż po studiach pełnił funkcję specjalisty do spraw wdrożeń systemów informatycznych w firmie Microsystem JGU. Potem był dyrektorem sieci sprzedaży w InterAms. Od 1995 do 1996 roku zasiadał w fotelu prezesa zarządu Towarzystwa Finansowo-Leasingowego.
Od połowy lat 90. zaczął tworzyć i współtworzyć firmy. Na pierwszy ogień poszła branża IT. W 1994 roku powstała spółka AmsComp, która w kilkanaście miesięcy później została przechrzczona na ABG.
Jednak pierwszą firmą, którą Brzeski z sukcesem rozwinął i odsprzedał, była spółka Financial Management, działająca w branży leasingu. W 2000 roku sprzedał jej akcje na rzecz innego inwestora. Z zyskiem.
Na ABG przyszedł czas dopiero osiem lat później. Stopa zwrotu, jaką osiągnął Brzeski na tej inwestycji, była gigantyczna. Kapitał zakładowy ABG wynosił 1 mln zł. Już w 2005 roku, w momencie łączenia jej ze spółką Ster-Projekt, była wyceniana na 467 mln zł. Asseco wyceniło ją w 2008 roku na blisko 640 mln zł. Brzeski podczas fuzji z Asseco nie brał za swoje papiery tylko gotówki.
– Część akcji ABG wymieniłem na akcje Asseco – mówi. Dziś Brzeski zasiada w radzie nadzorczej Asseco. Według serwisu Stockwatch wartość posiadanych przez niego papierów giełdowej spółki oscyluje wokół 33 mln zł.

Treningi z synem o szóstej rano

Według wieloletniej współpracowniczki Brzeskiego, Marii Schicht – która jest obecnie prezesem Funduszu Hipotecznego Familia – ma on rzadko spotykaną umiejętność działania w sytuacjach stresowych. – Poza tym jest człowiekiem, dla którego złożenie obietnicy ma ogromne znaczenie. Można mu ufać. To daje duży komfort podczas pracy – mówi Schicht.
Jako prezes ABG, zdaniem Schicht, Brzeski tworzył warunki do kreatywnej pracy. – Umie słuchać i ciągle pogłębia swoją wiedzę zawodową. Jako biznesmen jest otwarty na nowe pomysły i wyzwania, które realizuje z ogromną pasją i zaangażowaniem – mówi Schicht.
Brzeski przyznaje, że w życiu prywatnym najważniejsza jest dla niego rodzina. – Potrafi pogodzić obowiązki zawodowe z intensywnym wsparciem syna w jego karierze pływackiej, co oznacza chociażby udział w jego treningach o szóstej rano czy też w zawodach, które najczęściej odbywają się w weekendy – zdradza Schicht.
Właściciel Funduszu Hipotecznego Familia uwielbia podróże. – Staram się wybierać w nowe miejsca – podkreśla. Zawsze zabiera ze sobą rodzinę albo przyjaciół.
33 mln zł taką wartość mają akcje Asseco posiadane przez Dariusza Brzeskiego – według portalu Stockwatch
3700 zł na taką miesięczną rentę od Funduszu Hipotecznego Familia może liczyć 75-letni mężczyzna, który ma dom o wartości 1 mln zł
640 mln zł firmę o takiej wartości stworzył od zera Dariusz Brzeski. Mowa o spółce ABG, która została na tyle wyceniona przed fuzją z Asseco
Sylwetki innych znanych polskich przedsiębiorców na www.twarzebiznesu.pl