Na podstawie wyników analiz i badań próbek rdzenia podjęta zostanie decyzja co do dalszego prowadzenia prac na tym terenie. Jeśli wnioski z pomiarów okażą się obiecujące, w połowie 2012 roku Orlen przystąpi do wykonania odwiertów horyzontalnych zarówno na koncesjach w Wierzbicy, jak i w Lubartowie. Orlen posiada łącznie osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Aż sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów).

>>> Czytaj też: PKN Orlen rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

Koncesje dotyczą zarówno węglowodorów ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gazu łupkowego. Dotychczas o znalezieniu gazu łupkowego w swoich koncesjach poszukiwawczych informowały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz brytyjska firma 3legs Resources. PGNiG liczy na uruchomienie wydobycia komercyjnego w 2014 roku. Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie.

>>> Polecamy: Orlen Upstream wyda w I etapie poszukiwań gazu łupkowego ok. 500 mln zł

Reklama

Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International). Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.

Aby obejrzeć galerię, kliknij w zdjęcie poniżej.