Indeks FTSE MIB podskoczył w poniedziałek rano tuż po godz. 9-tej w Mediolanie o 1,7 proc. Wiodące banki UniCredit i Intesa Sanpaolo podrożały ponad 3 proc.

W poszukiwaniu przywódcy, który mógłby przywrócić zaufanie rynków i partnerów z UE do zdolności likwidacji przez ten kraj gigantycznego zadłużenia, Włochy sięgnęły poza obecną scenę polityczną. Wybór padł na byłego unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i konkurencji oraz doradcą Goldman Sachs Group.

Przedefiniować włoski rynek pracy

„Włochy musza znowu stać się silną, a nie najsłabszą częścią Unii Europejskiej, która tworzyliśmy i której musimy być protagonistą” - powiedział Monti w niedzielę wieczorem po spotkaniu z prezydentem Georgio Napolitano powierzającemu mu misję sformowania rządu.

Reklama

„Procedury demokratyczne zostały zawieszone, ale Włosi czują, że jest to właściwy sposób postępowania” – mówi Giuseppe Ragusa, profesor ekonomii na rzymskim uniwersytecie LUISS Guido Carli – „Nawet bardziej niż na programie oszczędnościowym powinien on skoncentrować się na zainicjowaniu debaty, której celem byłoby przedefiniowanie rynku pracy ponieważ od tego zależy włoski system wydajności”.

Pierwszy krok we właściwym kierunku

Poparcie dla rządu Montiego zrodziło się już w zeszłym tygodniu. Premie za dziesięcioletnie włoskie obligacje spadły o 100 punktów bazowych z rekordowego w strefie euro poziomu 7,48 proc. „Nominacja Montiego jest w oczywisty sposób pozytywna dla rynków” – mówi Emanuele Vizzini, szef inwestycyjny Investitori w Mediolanie – „To pierwszy krok we właściwym kierunku, który może pomóc w odbudowaniu wiarygodności Włoch”.

Włochy już w przyszłym roku muszą wykupić obligacje wartości 200 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż Hiszpania, dla której koszty zaciągania kredytu również poszybowały w górę w związku z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro.

Moniti, który ukończył ekonomię na Yale University, spędził przeszło dekadę w Brukseli pełniąc funkcje unijnych komisarzy. Od 1994 roku kierował on także uniwersytetem Bocconi w Mediolanie, wiodącą uczelnią biznesową we Włoszech.

Monti powiedział, że skoncentruje się na poprawie finansów publicznych i zapewnieniu wzrostu gospodarczego. Przyszły szef włoskiego rządu obiecał, że przedstawi swój gabinet tak szybko, jak to będzie możliwe, a spekulacje prasowe na temat składu swego rządu nazwał „czystą fantazją”.

Szczypta optymizmu

Kiedy kryzys zadłużeniowy zaczął się rozszerzać w Europie. Włoch początkowo radziły sobie znacznie lepiej niż Grecja, Irlandia i Portugalia, które zwróciły się o pomoc w łącznej kwocie 256 mld euro/ Deficyt budżetowy Włoch w zeszłym roku wyniósł 4,6 proc. PKB, czyli podobnie jak w Niemczech i był znacznie mniejszy niż we Francji (7,1 porc. PKB) i Wielkiej Brytanii (10,3 proc. PKB).

Za to budżet, z pominięciem odsetek od należnych rat długu, wykazuje nadwyżkę, a sam dług powinien już od przyszłego roku się zmniejszać. Przeszło polowa obligacji włoskiego rządu należy do rodzimych inwestorów, kraj ma także jeden z najwyższych wskaźników oszczędzenia w Europie. Nadto wszystkie czołowe włoskie banki z powodzeniem przeszły unijne stress testy, czyli badania kondycji finansowej.