Najważniejszą informacją wtorkowej sesji była publikacja danych nt. inflacji. Według GUS indeks CPI wzrósł w październiku do 4,3% r/r wobec 3,9% we wrześniu. Dla porównania oczekiwania analityków oscylowały w przedziale 3,8%-4,3% (mediana w ankiecie Reutera wyniosła 4,0%). Za silniejszy od oczekiwań wzrost cen konsumpcyjnych odpowiedzialne były w dużej mierze kategorie: odzież i obuwie (+3,1% m/m), a także transport (+1,7%). Poza tym w strukturze wskaźnika zmiany były zbliżone do oczekiwanych. Z punktu widzenia rynku finansowego sam silniejszy wzrost inflacji, kształtującej się w ostatnich miesiącach blisko 4,0% (lub powyżej) może osłabiać oczekiwania na ewentualne obniżki stóp procentowych w 2012 r. W tym kontekście należy jednak zwrócić uwagę na strukturę zmian. Cieszyć może m.in. ograniczony wpływ deprecjacji złotego na ceny konsumpcyjne (poza paliwami), brak presji płacowej, a także wysoka kontrybucja składników o charakterze podażowym.

Według informacji GUS wysoki wzrost w kategorii odzieży wynikał z zakończenia wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenia na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej. Chociaż publikacja inflacji wraz z utrzymującą się deprecjacją złotego wyraźnie determinują wzrosty rentowności na rynku, to jednak spodziewamy się, że ten efekt będzie miał krótkookresowy charakter i w najbliższych tygodniach powinien wygasnąć (w przypadku SPW do 2 lat potencjalnie notowania mogłaby osłabiać ewentualna deprecjacja złotego). Scenariusz zakładający silniejszy spadek inflacji w 2012 r. pozostaje nadal aktualny, co zresztą prezentował NBP w najnowszym Raporcie o inflacji we wtorek. W średnim okresie, tak jak podkreślała RPP po listopadowym posiedzeniu, głównym czynnikiem ryzyka dla rynku pozostaje kurs złotego i sytuacja w strefie euro.

W efekcie na rynku stopy procentowej rentowności SPW wzrosły o 4-9 b, natomiast kontraktów IRS o 2-7 pb. Negatywny wpływ w przypadku dłuższego końca krzywej dochodowości dodatkowo miał dalszy wzrost premii za ryzyko w Europie. Dane nt. bilansu płatniczego podane przez NBP miały neutralny wpływ na rynek.

W środę odbędzie się aukcja obligacji skarbowych serii PS1016. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wartość oferty wyniesie 1,0-2,5 mld PLN. Oczekiwania dotyczące aukcji obligacji przedstawimy w raporcie specjalnym.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.