Brytyjski premier okazał się jednym z głośniejszych przeciwników zmian, stwierdzając: „Moim zdaniem ta oferta po prostu nie była wystarczająco dobra dla Wielkiej Brytanii. Lepiej jest pozwolić tym krajom, by radziły sobie same.” 17 krajom strefy euro zareagowanie na wspomnianą odmowę nie zajęło zbyt dużo czasu, ponieważ wkrótce zadeklarowały wolę dalszej pracy nad rozwiązaniami (własnych) problemów z wypłacalnością. Pojawiły się jednak również dobre wiadomości, ponieważ przywódcy UE uzgodnili zmiany polityki fiskalnej, w tym ograniczenia budżetowe, a także utworzenie funduszu ratunkowego na kwotę 500 mld euro i ograniczenie strat posiadaczy obligacji.

Chińska inflacja maleje – szansa na dalsze łagodzenie polityki monetarnej?

Inflacja cen konsumenckich w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata spadła w listopadzie bardziej od oczekiwań, osiągając 4,2% r/r w stosunku do oczekiwań na poziomie 4,5% i październikowego odczytu na poziomie 5,5%. Poważnie zwolniła również inflacja PPI (2,7% w stosunku do oczekiwań na poziomie 3,4% i 5% w poprzednim okresie), jednak pomimo tych spadków gospodarka radziła sobie raczej dobrze. Produkcja przemysłowa rosła w listopadzie o 12,4% r/r w stosunku do 13,2% miesiąc wcześniej, podczas gdy sprzedaż detaliczna w rzeczywistości nieco przyspieszyła do 17,3% (17,2% miesiąc wcześniej).

Czy rynek ponownie zignoruje dane z USA?

Reklama

Wczorajsze solidne dane o liczbie pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (381 000 w stosunku do oczekiwań na poziomie 395 000 i 400 000 w poprzednim okresie) zostały zasadniczo zignorowane z powodu wspomnianego wystąpienia prezesa EBC Draghiego — ten sam los może dziś spotkać dane o saldzie na rachunku obrotów bieżących oraz indeks zaufania konsumentów University of Michigan. Analitycy spodziewają się, że tempo poprawy nieco się uspokoi, przewidując 65,8.