Najsilniejszą zwyżkę w piątek zanotowała miedź. Nowojorskie kontrakty na ten surowiec odbiły w górę o 2,88% do poziomu 3,3620 USD za funt metalu. Jednak ten dynamiczny wzrost wynikał także z faktu dotarcia przez miedź do silnego wsparcia. Już dziś rano notowania miedzi oddały niemal cały piątkowy wzrost.

Ważne wieści dotyczące rynku tego metalu napłynęły z Indonezji. W połowie minionego tygodnia pracownicy kopalni Grasberg podpisali porozumienie ze spółką Freeport-McMoRan, do której należy kopalnia, w sprawie podniesienia poziomu płac. Jest to istotna wiadomość ze względu na fakt, że Grasberg jest drugą kopalnią na świecie pod względem wydobycia miedzi, a strajk, połączony z zaprzestaniem produkcji, rozpoczął się 15 września, a więc ponad 3 miesiące temu. Jak obliczyła spółka Freeport-McMoRan, strajk górników kosztował spółkę ponad 900 ton dziennie zaniechanego wydobycia miedzi oraz 3000 uncji dziennie zaniechanej produkcji złota.
Obecnie trwają prace nad przywróceniem działalności operacyjnej spółki na terenie Indonezji. Pracownicy mieli powrócić na swoje stanowiska już w sobotę, jednak ze względów technicznych wznowienie produkcji przesunięto na ten tydzień. Freeport-McMoRan stoi przed dużym organizacyjnym wyzwaniem, gdyż pracę ma wznowić 9000 osób i konieczne jest ustalanie wszelkich harmonogramów na nowo, dbając przy tym, aby konflikty pomiędzy pracownikami a kierownictwem nie wybuchły ponownie. Ponadto, wznowienie prac nie dotyczy tylko samej kopalni, lecz także kontrolowanych przez Freeport-McMoRan spółek zależnych, zajmujących się m.in. zarządzaniem wywozem surowca w portach czy też obsługą i utrzymaniem urządzeń górniczych.

Tymczasem stabilna jest dziś cena ropy – za jedną z przyczyn wyhamowania spadków uważane są weekendowe dane z Chin. W niedzielę pojawiły się dane dotyczące rynku nieruchomości, mówiące o tym, że w listopadzie cena nowych nieruchomości wzrosła zaledwie o 2,2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ta informacja, a także niedawny niski odczyt inflacji konsumenckiej, dają nadzieję, że władzom Chin udało się okiełznać inflację, zgodnie z ich zamierzeniami.
Nadal ważną kwestią pozostaje sytuacja w Iranie - wieści dotyczące tego kraju prawdopodobnie będą wzmagać nerwowość na rynku ropy naftowej. W obawie przed obniżeniem podaży ropy naftowej z tego kraju, przedsiębiorstwa z Indii zaczęły rozmowy z dostawcami surowca z innych państw. Natomiast Korea Południowa ustanowiła nowe sankcje na Iran, m.in. zakazując nowych inwestycji w sektor gazowo-naftowy tego kraju.

Ropa: Notowania ropy pną się dziś delikatnie w górę, jednak nie zmienia to faktu, że nadal poruszają się one poniżej oporu w okolicach 95 USD za baryłkę. Możliwe więc, że wzrost cen ropy będzie służył jedynie przetestowaniu tego oporu. O przewadze sprzedających świadczą poruszające się w dół linie niemal wszystkich wskaźników, a średnie ruchome są bliskie wygenerowania sygnału sprzedaży.

Reklama

Miedź: Notowania miedzi nadal poruszają się w zwężającym się kanale, tworzącym formację klina. Wczorajsze odbicie od jego dolnej granicy zakończyło się jednak na poziomie oporu, wyznaczonym przez zniesienie Fibonacciego (38,2% trzyletniego trendu wzrostowego). W rezultacie, cena miedzi utknęła pomiędzy tym poziomem a dolnym ograniczeniem klina.

Złoto: Po dotarciu do wsparcia w okolicach 1580 USD za uncję, notowania złota delikatnie odbiły w górę. RSI wygenerował sygnał kupna, jednak pozostałe wskaźniki definitywnie sprzyjają stronie podażowej. W długim terminie nadal obowiązuje trend wzrostowy - nie zostałby on przełamany nawet, gdyby notowania złota spadły do okolic 1520 USD za uncję.

Srebro: Delikatna zwyżka z końca poprzedniego tygodnia zdołała wynieść notowania srebra zaledwie do poziomu oporu w okolicach 30 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera zaktywizowała stronę podażową. Stochastic wygenerował sygnał kupna, jednak nie wtórują mu pozostałe wskaźniki, więc na razie prawdopodobne są dalsze spadki.

Kukurydza: Notowania kukurydzy nadal opierają się spadkom. Poziom 575 USD za 100 buszli zadziałał jako skuteczna bariera dla strony podażowej. Dopóki to wsparcie nie zostanie przełamane, możemy mówić o średnioterminowym trendzie bocznym na rynku tego zboża.

Pszenica: Notowania pszenicy delikatnie odbiły w górę, jednak presja podaży jest na tym rynku bardziej widoczna niż na rynkach pozostałych zbóż. Silnym oporem są okolice 600-603 USD za 100 buszli. Dopóki ten poziom nie zostanie przełamany, istnieje duże prawdopodobieństwo dalszych spadków.