Naszym zdaniem, podobnie jak w ostatnich dwóch tygodniach, NBP zorganizuje operację absorbującą płynność. Bez operacji stawki depozytowe O/N mogą spaść poniżej 4,00%. Biorąc pod uwagę wyniki ostatnich operacji dostrajających spodziewać się można do końca tygodnia utrzymania presji w kierunku spadku stawek depozytowych O/N (poniżej 4,25%).

W ciągu zeszłego tygodnia krzywa WIBOR podniosła się nieznacznie o 1-2 pb. Spodziewamy się utrzymania stawek na obecnym poziomie do końca roku, ewentualnie korekcyjnego wzrostu stawek w porównywalnej skali. Naszym zdaniem możliwy jest spadek notowań FRA na początku 2012 r., szczególnie dla terminu 3x6 notowanego obecnie po 4,96%.

Na krajowym rynku stopy procentowej utrzymują się dobre nastroje mimo ostatniej wtorkowej publikacji danych nt. inflacji (4,8% r/r, odczyt wyższy od skrajnych oczekiwań rynkowych), a także wysokich notowań kursu EUR/PLN (mimo wyraźnego umocnienia złotego pod koniec tygodnia). W relacji do ostatniej piątkowej sesji rentowności SPW wzrosły jedynie nieznacznie o 1-3 pb, natomiast kontraktów IRS praktycznie nie zmieniły się. Naszym zdaniem w tej sytuacji to bardzo dobry wynik. Podtrzymujemy zdanie, że na koniec 2011 r. dojdzie do spadku rentowności SPW. Naszym zdaniem będzie to konsekwencją możliwej stabilizacji systemu finansowego w Europie w najbliższych tygodniach oraz wsparciem instytucjonalnym (m.in. ewentualna wymiana walut przez BGK – na koniec listopada MF posiadało środki w wysokości 6,2 mld EUR). Naszym zdaniem szczególnie atrakcyjna przy relatywnie niższym ryzyku wydaje się rentowność w sektorze 5-letnim (PS1016 obecnie na poziomie 5,35%).

Spodziewamy się spadku rentowności obligacji OK0114 na koniec tygodnia poniżej 4,85%, PS0416 poniżej 5,20% i DS1021 poniżej 5,85%.

Reklama

W zeszłym tygodniu doszło do gwałtownego spadku rentowności obligacji skarbowych państw grupy PIIGS. Krzywa dla Włoch spadła w sektorach poniżej 5 lat o 65-100 pb, natomiast dla Hiszpanii o 100-150 pb. Rentowności włoskich obligacji w sektorach do 4Y już kwotowane są poniżej 6%, a do 10Y poniżej 6,89%. W przypadku Hiszpanii krzywa do 3Y spadła poniżej 3%, a do 4Y poniżej 4%. Poza samymi zmianami rynkowymi podkreślić należy wysoki popyt i pozytywny wynik aukcji obligacji skarbowych wspomnianych państw w ostatnich dniach.

W tym tygodniu rynek może dodatkowo umocnić informacja o prawdopodobnym braku lub nieznacznych interwencjach EBC. To pokazuje, że możemy być świadkami oczekiwanego i najważniejszego fundamentalnie procesu w strefie euro, polegającego na odzyskiwaniu zaufania przez Włoch, a w efekcie również przez inne kraje grupy PIIGS. Dodać należy, że rentowności obligacji Irlandii spadły już poniżej 8%. Oznacza to, że w przypadku poprawy nastrojów w Europie realny staje się powrót kraju w 2012 r. do finansowania poprzez rynek (taka decyzja może być jednak świadomie odwlekana w czasie ze względu na niższy koszt pożyczek w ramach przyznanego wsparcia międzynarodowego). Gdyby opisywane tendencje okazały się trwalsze można byłoby spodziewać się wyraźnego spadku premii za ryzyko kredytowe nawet w średnim okresie (zyskałby wówczas na wartości polskie SPW o dłuższych terminach wykupu).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.