Jedynymi istotnymi danymi makro były odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie, które były na ogół lepsze niż odczyty wcześniejsze.

Tymczasem dziś optymistycznie zakończyła się sesja na rynkach azjatyckich i podobnie może być na europejskich i amerykańskich rynkach akcji. Dobrym nastrojom ulegli także inwestorzy na rynkach towarowych – dziś notowania większości towarów wyraźnie rosną.

Dotyczy to m.in. ropy naftowej, która zyskuje na wartości nie tylko ze względu na rynkowy optymizm, lecz także na kontynuację zamieszania politycznego wokół Iranu. W minioną sobotę władze Stanów Zjednoczonych zatwierdziły kolejne sankcje, które tym razem zostały nałożone na wszelkie instytucje finansowe zawierające transakcje z bankiem centralnym Iranu. USA zastrzegły jednak, że mogą robić wyjątki, jeśli sankcje nałożone na którąś z tych instytucji mogłyby zagrozić stabilności światowego przemysłu naftowego. Dodatkowo, prezydent zastrzegł sobie możliwość tymczasowego zwolnienia z sankcji podmiotów z tych państw, które znacząco ograniczyły stosunki handlowe z Iranem. USA zapowiedziały, że mimo nałożenia nowych sankcji na ten bliskowschodni kraj, nadal pozostają otwarte na dyskusję z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Tymczasem już w niedzielę Iran poinformował światową opinię publiczną, że we wspomnianym programie nuklearnym nastąpił „znaczący przełom”. Kraj ten także przetestował broń dalekiego zasięgu w ramach prowadzonych w rejonie cieśniny Ormuz manewrów wojskowych. Zachód odczytał ten ruch nie tylko jako brak pokojowej deklaracji ze strony Iranu, ale przede wszystkim jako wyraz desperacji i obaw o znaczące zmniejszenie napływu petrodolarów, od których gospodarka Iranu jest zależna.

Reklama

Dziś około godziny 10.00 notowania ropy WTI i miedzi pną się w górę odpowiednio o 1,96% i 1,31%. Cena złota rośnie o 1,51%, a srebra - aż o 2,68%. Jeśli tylko optymizmu nie popsują dziś dane makro (które dziś pojawią się zarówno w Europie, jak i USA), to te zwyżki mają szansę utrzymać się do końca sesji.

Ropa: Zgodnie z oczekiwaniami, okolice 99 USD za baryłkę zadziałały w krótkim terminie jako skuteczne wsparcie dla notowań ropy naftowej. Obecnie cena surowca znów atakuje psychologiczną barierę 100 USD za baryłkę, jednak rejon 100-103 USD za baryłkę to bardzo ważny opór, niepokonany od maja 2011 r.

Miedź: Dzisiejsza sesja na rynku miedzi otworzyła się luką wzrostową, a strona popytowa wykazała na tyle dużą inicjatywę, że doprowadziła notowania metalu chwilowo w okolice 3,52 USD za funt (a więc niedaleko oporu na poziomie 3,54-3,55 USD za funt). Jednak w tych okolicach uaktywniły się niedźwiedzie, dlatego cena miedzi nie dotarła do górnego ograniczenia formacji klina.

Złoto: Po dotarciu do wsparcia w postaci linii długoterminowego trendu wzrostowego, notowania złota dynamicznie odbiły w górę. Obecnie naruszyły one opór w okolicach 1580 USD za uncję, jednak presję podażową wciąż wywiera na nie bliskość linii 14-sesyjnej średniej ruchomej.

Srebro: Podobnie jak w przypadku złota, notowania srebra także odbiły w górę po dotarciu do ważnego poziomu wsparcia (w okolicach 26 USD za uncję). Od góry ogranicza je jednak opór w postaci linii 14-sesyjnej średniej ruchomej, usytuowany w okolicach 28-29 USD za uncję.

Kukurydza: Sytuacja na rynku kukurydzy pozostaje niezmienna, ponieważ dziś kontrakty na to zboże nie są notowane. Najbliższym oporem są okolice 658 USD za 100 buszli, które prawdopodobnie będą podczas najbliższych sesji testowane.
Pszenica: Podobnie jak w przypadku kukurydzy, także kontrakty na pszenicę nie są dziś notowane. Obecnie cena tego zboża znajduje się tuż poniżej ważnego oporu w okolicach 656 USD za 100 buszli.