Nie wykluczamy, że bank centralny zdecyduje się na ograniczenie płynności sektora bankowego poprzez operację absorbującą. W przypadku dłuższych terminów powyżej 1M krzywa WIBOR praktycznie nie ulega zmianie od kilku tygodni. Dostrzegamy argumenty przemawiające za spadkiem oprocentowania depozytów, niemniej spodziewamy się, że ten proces będzie widoczny z pewnym opóźnieniem w ciągu najbliższych tygodni.

Na rynku SPW oraz kontraktów IRS widać było w zeszłym tygodniu presję na spadek rentowności na dłuższym końcu krzywej (szczególnie w sektorach powyżej 5 lat). Wyraźnie w przypadku krótkich terminów presję podaży tworzyły wysoka inflacja, a także początkowo słaby złoty. Wspomniane czynniki oraz spodziewana relatywnie wysoka dynamika PKB w 2012 r. w Polsce (mimo wcześniejszych obaw) skutkują wręcz sugestiami ze strony Rady Polityki Pieniężnej nt. niewykluczonych podwyżek stóp procentowych. W perspektywie najbliższego tygodnia w kierunku osłabienia notowań dłuższych obligacji może oddziaływać dodatkowo obniżenie ratingów państw europejskich przez agencję Standard & Poor's (chodzi m.in. o utratę najwyższej oceny AAA przez Francję i Austrię, a także obniżenie ocen dla Włoch i Hiszpanii). Decyzja agencji została podana do wiadomości już praktycznie po zakończeniu handlu w zeszły piątek, stąd bieżący tydzień może rozpocząć się od przeceny na globalnych rynkach finansowych (w tej sytuacji pod znakiem zapytania stoi bowiem finansowanie funduszu EFSF, a przynamniej spodziewać się można jeszcze większych utrudnień w tym zakresie).

W tym tygodniu na rynku pierwotnym odbędzie się jeden przetarg obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów w czwartek (19.01) zaoferuje inwestorom papiery serii OK0114 o wartości 3,0-6,0 mld PLN. Mimo, że jest to duża oferta nie spodziewamy się istotnych trudności z jej uplasowaniem. W tym tygodniu zapada około 9 mld PLN OK0112 i niewykluczone, że duża część tej kwoty zostanie zrolowana. Warto też wspomnieć, że w tym miesiącu MF emitowało już podczas aukcji zamiany obligacje za 6,3 mld PLN, a w zeszłym tygodniu bony skarbowe za 2,2 mld PLN i obligacje za 4 mld PLN. Łącznie daje to już kwotę 12,5 mld PLN. Spodziewamy się, że również w tym tygodniu utrzyma się wysoki popyt na SPW, jednak rentowność może być bliższa 4,85%-4,90%. Niemniej, naszym zdaniem będą to atrakcyjne poziomy patrząc w średnim horyzoncie.

W ciągu najbliższych dni spodziewamy się lekkiego wzrostu rentowności. Na koniec tygodnia rentowność obligacji OK0114 może wynieść około 4,85%, PS1016 kształtować się na poziomie 5,25%, natomiast DS1021 w okolicach 5,85%. Mimo możliwej krótkoterminowej korekty na rynku stopy procentowej, w dłuższej perspektywie oczekujemy spadku rentowności zarówno SPW jak i kontraktów IRS.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.