Rezultatem były wzrostowe sesje na rynkach akcji – oraz na rynkach towarowych. W poniedziałek drożały niemal wszystkie towary (do niechlubnych wyjątków należał gaz ziemny i kakao). Indeks CRB nie był wyliczany ze względu na wczorajsze święto w USA – Dzień Martina Luthera Kinga.

Dynamiczny spadek notowań gazu ziemnego

Negatywnym bohaterem wczorajszej sesji był gaz ziemny, którego notowania straciły na wartości ponad 3%, docierając do najniższego poziomu od niemal 2,5 lat (od 4 września 2009 r.). Notowania gazu ziemnego utrzymują się w wyraźnym średnioterminowym trendzie spadkowym od czerwca ub.r. – od tamtego czasu spadły one o prawie połowę (z ok. 5 USD za milion BTU do obecnych 2,54 USD za milion BTU). Tylko podczas ostatniego tygodnia cena gazu ziemnego spadła o ok. 17%. Patrząc na rynek z długoterminowej perspektywy, ceny gazu spadają już od połowy 2008 r.

Gaz ziemny jest w USA powszechnie używany do ogrzewania domów. W ostatnich tygodniach spadkom jego cen sprzyjały spekulacje o łagodnej zimie w USA, która mogłaby zredukować popyt na energię grzewczą. Jednak presję podażową na ceny gazu wywiera przede wszystkim nadwyżka jego podaży nad popytem.

Reklama

Błyskotliwa kariera gazu łupkowego w USA

Główną przyczyną spadku notowań gazu ziemnego jest nadmiar tego surowca na amerykańskim rynku. Wynika on z dynamicznego wzrostu wydobycia gazu łupkowego, na co wpłynęło zastosowanie nowych technologii (tzw. szczelinowanie hydrauliczne). Według agencji Bloomberg, wydobycie gazu wzrasta dynamicznie od 2008 r. – a więc od czasu rozpoczęcia kryzysu w światowej gospodarce. Dzięki nakładaniu się obu tych czynników, średnie ceny energii elektrycznej spadły o połowę od 2008 r., a w samym IV kwartale 2011 r. spadły o ok. 10% (według wyliczeń Standard & Poor’s Financial Services).

Gaz stał się tanią alternatywą dla innych form energii. Ta sytuacja hamuje w Stanach Zjednoczonych inwestycje m.in. w infrastrukturę bazującą na energii wiatrowej czy energii atomowej. Największy amerykański producent energii wiatrowej, firma NextEra Energy, odłożyła na przyszłość realizację nowych projektów energetycznych. Spółka Exelon odwołała plany rozbudowy dwóch elektrowni atomowych, a firma CMS Energy zrezygnowała z budowy nowej elektrowni węglowej, oceniając ten projekt jako nieopłacalny właśnie ze względu na niskie ceny gazu i duże zapasy tego surowca.

Jednak obecny proces rezygnacji z innych źródeł energii na rzecz gazu ziemnego ma swoich przeciwników. Spółki energetyczne chcą uniknąć zbyt dużej ekspozycji na tej rodzaj źródła energii, ponieważ w ujęciu historycznym to właśnie gaz ziemny charakteryzował się największymi wahaniami cenowymi. Całkowite uzależnienie od cen tego surowca może więc być dla tych podmiotów groźne i wywoływać presję popytową na gaz w przyszłości.

Dobre dane makro z Chin

Opublikowane dziś w nocy dobre dane makro z Chin (PKB za IV kw. 2011 r., sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za grudzień) mają pozytywny wpływ na notowania towarów. Na tych informacjach korzysta w szczególności strona popytowa na rynku miedzi – około godziny 9.15 nowojorskie kontrakty na ten surowiec drożeją o niecałe 2%. Obecnie dotarły one do kolejnego poziomu oporu – tym razem barierą dla popytu są okolice 3,75 USD za funt metalu.