W Europie najważniejszym wydarzeniem na rynku długu były aukcje obligacji dwóch krajów ze strefy euro. Hiszpania sprzedała w czwartek papiery zapadające w 2016, 2019 oraz 2022 roku o wartości 6,61 mld EUR. Wysoki popyt zachęcił Hiszpanów do uplasowania większej ilości obligacji niż 4,5 mld EUR planowane pierwotnie. W rezultacie spadła rentowność dziesięcioletnich papierów dłużnych do 5,403 proc. W porównaniu z przetargiem sprzed tygodnia wzrosła natomiast dochodowość papierów czteroletnich do 4,021 proc. Niemniej wczorajszą aukcję można uznać za bardzo udaną.

W czwartek swój dług sprzedawała też Francja. Popyt na francuskie obligacje był również bardzo duży, a rentowności papierów na pierwszej aukcji od czasu, gdy Standard and Poor's obniżył rating Paryża do AA plus z AAA spadły. Sprzedano zatem średnioterminowe obligacje za 7,965 mld EUR wobec oferty na poziomie 6,5-8,0 mld EUR. Średnia rentowność na przetargu mieściła się w przedziale od 0,13 proc. do 1,45 proc.

W kraju, czwartkowa sesja przyniosła dalszy spadek rentowności obligacji. Krzywa SPW na koniec dnia obniżyła się o kolejne 2-7 pb., przy czym najsilniejsze wzrosty cen notowały papiery ze środka krzywej (matura 2014-2017). Trend spadkowy rentowności dominował też na rynku IRS. Stawka dla 2Y nadal znajduje się poniżej mocnego dotychczas wsparcia na 4,80%. Rynek wtórny SPW wspierał, obok poprawy sentymentu na świecie i wciąż umacniającego się złotego, wczorajszy przetarg obligacji skarbowych.

Ministerstwo Finansów (MF) sprzedało papiery zapadające w 2014 roku o łącznej wartości 6,75 mld PLN przy ponad dwukrotnie wyższym popycie. Pierwotnie MF planował uplasować obligacje za 4,0-6,0 mld PLN. Dzięki poprawie nastrojów na świecie rynek chce kupować aktywa, które są bezpieczne i oferują atrakcyjny zwrot. W rezultacie średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 4,724 proc. a popyt na oferowane papiery OK0114 wyniósł 16,5 mld PLN. Resort zdołał sprzedać papiery po cenie wyższej niż rynkowa, co świadczy o dużym zainteresowaniu inwestorów. W komentarzu do przetargu dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF Piotr Marczak podkreślił, iż „(…) zgłoszony popyt był drugim w historii przetargów obligacji i największy od 2007 roku”. W reakcji na wyniki aukcji rentowności obligacji o krótszym terminie zapadalności spadły automatycznie o około 5 pb.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.