Bez dodatkowej operacji dostrajającej stawki depozytowe O/N mogą utrzymywać się w tym tygodniu w okolicach 4,25%. Krzywa WIBOR w terminach powyżej 6M w zeszłym tygodniu nieznacznie obniżyła się w okolice 4,98-4,99% (o 2 pb). Chociaż trudno jeszcze mówić po tym jednorazowym ruchu o oczekiwanej przez nas tendencji do spadku stawek depozytowych, niemniej teoretycznie taka szansa może się pojawić w najbliższych tygodniach. Podobne zmiany widać było również na rynku instrumentów pochodnych – kwotowania kontraktów FRA dla 3-miesięcznych stawek obniżyły się o 2-5 pb.

Na rynku SPW i kontraktów IRS cały czas utrzymuje się stabilizacja na krótkim końcu krzywej dochodowości. Z kolei wyraźny spadek kwotowań nastąpił w zeszłym tygodniu w sektorach dłuższych niż 5 lat. Spodziewamy się w średnim okresie utrzymania pozytywnego sentymentu na rynku stopy procentowej, niemniej krótkoterminowa korekta jest naszym zdaniem kwestią czasu (póki co sektor 5-letni zatrzymał się na poziomie 5,00%, natomiast 10-letni na 5,50%).

W tym tygodniu lekko osłabić rynek może wysoka podaż na aukcji obligacji skarbowych, która odbędzie się w czwartek. Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery OK0114/PS1016 o wartości 3,0-6,0 mld PLN. Ostateczne szczegóły poznamy we wtorek. Spodziewamy się, że uplasowana zostanie większa część lub cała oferta. Zakładając emisję dwóch serii SPW rentowność może ukształtować się w okolicach odpowiednio: 4,70%-4,75% i 5,05%-5,10%.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się braku zmiany stóp procentowych i neutralnego tonu komentarza. Dzień po środowej decyzji RPP odbędzie się natomiast posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Chociaż nie spodziewamy się zmiany wysokości stóp, to nie można wykluczyć, że EBC zdecyduje się na rozszerzenie zakresu aktywów przyjmowanych jako zabezpieczenie w ramach prowadzonych operacji LTRO. Taka decyzja mogłaby oznaczać wzrost skali wykorzystania operacji zasilającej repo, której termin wyznaczono na koniec miesiąca. Byłby to czynnik wzmacniający scenariusz stabilizacji systemu finansowego w strefie euro w najbliższych tygodniach.

Reklama

Z ankiet przeprowadzonych wśród ekonomistów wynika, że również Bank Anglii może w tym tygodniu (9.02) zdecydować się na zwiększenie skali skupu obligacji skarbowych. Według lutowego badania agencji Reuters wzrost wartości programu sięgnie 50 mld GBP (wzrost do 325 mld GBP).

Na koniec tygodnia spodziewamy się lekkiej korekty na rynku stopy procentowej i wzrostu rentowności. Nie byłaby to jednak zmiana tendencji, ale jedynie odreagowanie dotychczasowego umocnienia notowań widocznego na rynku. Rentowność obligacji OK0114 może wzrosnąć w okolice 4,75%, PS1016 do 5,10%, a DS1021 do 5,65%.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.