STYCZEŃ 2011:

25.1 - Tysiące osób uczestniczą w protestach i domagają się ustąpienia szefa państwa. Demonstracje, zainspirowane obaleniem prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego, organizowane są m.in. za pomocą mediów społecznościowych. Impulsem była też utworzona przez młodego pracownika Google'a Waela Ghonima strona na Facebooku poświęcona pamięci Chaleda Saida, młodego człowieka z Aleksandrii zabitego w 2010 r. przez egipską tajną policję.

LUTY 2011:

1.2 - Ponad milion osób demonstruje w całym kraju, w tym na placu Tahrir (Wyzwolenia) w stolicy, który staje się symbolem egipskich protestów. Egipt opuszczają zagraniczni turyści. Niektóre kraje decydują się na ewakuację swego personelu dyplomatycznego.

11.2 - Mubarak, który u władzy był prawie 30 lat, ustępuje i przekazuje władzę Najwyższej Radzie Wojskowej z marszałkiem Mohammedem Husejnem Tantawim na czele. W ciągu rewolty śmierć poniosło 846 osób.

12.2 - Wojskowi zawieszają konstytucję i rozwiązują parlament. Rada obiecuje "pokojowa transformację" i przekazanie władzy cywilom. Deklaruje, że funkcjonować będzie najwyżej sześć miesięcy, do czasu nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

MARZEC:

19.3 - Referendum w sprawie zmian w konstytucji, które mają umożliwić m.in. przejście do demokratycznego systemu władzy. Zmiany popiera 77,2 proc. głosujących.

KWIECIEŃ:

13.4 - Mubarak jest tymczasowo aresztowany w szpitalu w kurorcie Szarm el-Szejk.

MAJ:

7.5 - W starciach między muzułmanami a Koptami w Kairze ginie 15 osób, a ponad 200 odnosi obrażenia.

CZERWIEC:

6.6 - Zarejestrowana zostaje Partia Wolności i Sprawiedliwości (FJP), czyli ugrupowanie utworzone przez Bractwo Muzułmańskie, które za czasów Mubaraka było zdelegalizowane.

28-29.6 - W całonocnych starciach między policją a protestującymi w Kairze rannych zostaje około tysiąca osób.

LIPIEC:

23.7 - Ponad 230 rannych w wyniku starć na placu Tahrir, który od trzech tygodni był okupowany.

29.7 - Gigantyczna demonstracja na Tahrir jest zdominowana przez grupy islamistyczne. Wzywają do wprowadzenia szariatu.

SIERPIEŃ:

3.8 - Początek procesu Mubaraka. Były szef państwa jest oskarżony o korupcję i współudział w zabójstwie prawie 850 demonstrantów. Na ławie oskarżonych są też synowie byłego prezydenta, Alaa i Gamal, oraz kilku wysokich przedstawicieli władz. W styczniu 2012 r. prokurator zażąda kary śmierci dla Mubaraka, a także sześciu dowódców służb bezpieczeństwa i dawnego szefa MSW Habiba el-Adlego.

PAŹDZIERNIK:

9.10 - 25 zabitych i ponad 300 rannych w starciach między Koptami a siłami bezpieczeństwa w Kairze.

LISTOPAD:

19.11 - Początek starć między policją a tysiącami demonstrantów, którzy domagają się końca rządów wojskowych. W ciągu pięciu dni giną co najmniej 42 osoby. Rząd składa dymisję.

22.11 - Marszałek Tantawi zapowiada, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone do końca czerwca 2012 r.

28.11 - Początek wieloetapowych wyborów parlamentarnych.

GRUDZIEŃ:

16.12 - Starcia między siłami bezpieczeństwa a przeciwnikami nowego premiera Kamala Ganzuriego, nominowanego pod koniec listopada. W ciągu pięciu dni ginie 15 osób. Ganzuri pełnił funkcję szefa rządów za czasów Mubaraka w latach 1996-99.

STYCZEŃ 2012:

11.1 - W Kairze bezprecedensowe spotkanie Bractwa Muzułmańskiego z zastępcą sekretarza stanu USA Williamem Burnsem.

21.1 - Islamiści zwyciężają w wyborach do izby niższej. Prawie połowę miejsc zdobywa umiarkowanie islamistyczna FJP, a prawie jedną czwartą mandatów skrajnie islamistyczna partia Nur.

23.1 - Jeden z czołowych polityków FJP Mohamed Saad El-Katatni wybrany na przewodniczącego izby niższej, czyli Zgromadzenia Ludowego.

27.1 - Tysiące ludzi na placu Tahrir domagają się demokratycznych zmian.

LUTY:

1.2 - 74 zabitych i setki rannych w zamieszkach po meczu piłkarskim w Port Saidzie.

2.2 - Początek pięciodniowych starć między policją a demonstrantami. Protestują przeciw opieszałości sił bezpieczeństwa, które nie zapobiegły zamieszkom po meczu i domagają się ustąpienia Najwyższej Rady Wojskowej. W Kairze i Suezie ginie 15 osób, a ponad 2,5 tys. zostaje rannych.

ikona lupy />
Egipt, Sfinks i piramidy, fot. N Mrtgh / ShutterStock