„Byliśmy oferentem dającym najniższą cenę i spełniającym wymogi PGE. Uważamy, że nasza oferta nie została potraktowana w sposób sprawiedliwy i uczciwy" – powiedział Kron na spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że dlatego spółka idzie do sądu, dysponując mocnymi argumentami. Rozprawa przed sądem w Łodzi ma się odbyć pod koniec marca. Na konferencji Kron podkreślił, że Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) odrzuciła z przyczyn formalnych wniosek odwoławczy Alstomu, bez rozpatrywania meritum. Wcześniej zamawiający, PGE Elektrownia Opole wybrał na wykonawcę konsorcjum z udziałem Polimeksu-Mostostal, Rafako i Mostostalu Warszawa, które złożyło ofertę za 9,4 mld zł netto.

Z przyczyn formalnych odrzucił natomiast ofertę konsorcjum Alstom, która opiewała na 9,3 mld zł. Projekt budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole, według PGE, należy do najbardziej opłacalnych projektów budowy konwencjonalnych bloków energetycznych planowanych obecnie w Polsce.

Realizacja budowy bloków 5 i 6 zwiększy moc osiągalną Elektrowni Opole (obecnie 1532 MW) o ponad 117%, przy zakładanym wzroście kosztów stałych w wyniku realizacji projektu o nie więcej niż kilkanaście proc. Zakładana produkcja energii elektrycznej netto: ok. 11,1 TWh rocznie (średnio przez pierwsze 10 lat) Bloki w PGE Elektrownia Opole mają zostać oddane do eksploatacji w latach 2016-2017.

Reklama