Jak pisze gazeta, powołując się na źródła w londyńskim City, w ostatnich tygodniach JSW rozmawiało z BXR Group o odkupieniu akcji spółki NWR.

BXR Group to grupa inwestycyjna kontrolowana przez czeskiego miliardera Zdenka Bakale. Grupa posiada w swoim portfolio między innymi pakiet 64 proc. akcji NWR, która jest notowana między na giełdach w Londynie, Warszawie oraz Pradze.

Źródła "Daily Telegraph" podają, że BXR nie zaakceptuje wyceny NWR na poziomie niższym niż 800 pensów za akcję. Taka wycena jednej akcji spółki dawałaby wycenę NWR w wysokości 2,1 miliarda funtów (około 10 mld 287 mln zł). Według powyższych szacunków ewentualne przejęcie NWR za daną kwotę zakładałoby premię dla sprzedającego w wysokości 3 mld 430 mln zł.

>>> Czytaj wywiad ze Zdenkiem Bakalą w Forsal.pl

Reklama

Jeśli plotki o przejęciu okazałyby się prawdziwe to JSW mogłaby zostać drugą po KGHM polską spółką globalną. Dziś KGHM otrzymał zgodę Ministerstwa Przemysłu Kanady na przejęciu spółki Quadra. Zasoby KGHM po przejęciu Quadra FNX zwiększą się o 28 proc. do 37,4 mln ton miedzi w złożu z obecnych 29,3 mln ton, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie.

JSW dementuje informacje brytyjskich mediów

Polska Agencja Prasowa podała, że prezes JSW zaprzecza doniesieniom o fuzji.

"Jestem zaskoczony tymi informacjami. Żadne rozmowy nie były ani nie są prowadzone. Teraz potrzebujemy czasu, by poukładać biznes, który mamy. Nie pracujemy nad nowymi projektami" - powiedział PAP w środę Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Biuro prasowe New World Resources odmówiło portalowi Forsal.pl komentarza w tej sprawie.

New World Resources jest producentem węgla kamiennego i koksu. Spółka produkuje węgiel koksujący i energetyczny na potrzeby sektora hutniczego i energetycznego działając poprzez swoją spółkę zależną OKD, która jest największym producentem węgla kamiennego w Czechach. OKK Koksovny, spółka zależna firmy NWR, jest największym producentem koksu odlewniczego w Europie.

NWR wydobywa obecnie węgiel w Republice Czeskiej oraz realizuje trzy projekty rozwojowe, spośród których najbardziej znaczącym jest Kopalnia Dębieńsko, zlokalizowana w południowej Polsce.

NWR po raz pierwszy stała się spółką publiczną w maju 2008 roku, notowaną na Giełdach Papierów Wartościowych w Londynie, Pradze i Warszawie. Emisja akcji NWR była największym IPO na giełdzie w Londynie w 2008 roku.