Polska waluta wyceniana jest na : 4,09 PLN za euro, 3,08PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,395 PLN wobec franka szwajcarskiego. Ceny polskiego długu na rynku wtórnym kontynuują ruch wzrostowym, tym samym rentowności 10-letnich instrumentów bliskie są przekroczenia poziomu 5,45%. Na europejskim rynku długu widoczny jest wzrost ryzyka związanego z Portugalią (10yr – 13,792%), oraz względna stabilizacja w przypadku instrumentów włoskich (10yr – 4,943%) oraz hiszpańskich (10yr – 4,85%)

Wczorajsza sesja zdominowana była przez odczyty fundamentalne, które przedstawiły dość spodziewany obraz podzielonej Europy. Indeksy PMI wskazały, iż kraje centrum Strefy, jak Niemcy (50,2pkt), czy Francja (50pkt) czeka najprawdopodobniej płytka recesja, kiedy państwa z grupy PIIGS, zaliczą głębszą recesję, sygnalizowaną złą sytuacją na rynku pracy połączoną z negatywnymi oczekiwaniami dotyczącymi przyszłej koniunktury. Dodatkowo wczorajsza publikacja indeksu ISM na poziomie 52,4pkt, wpisuje się w ostatnie wypowiedzi Bena Bernanke, który odebrane zostały jako, iż droga ropa może stanowić zagrożenie dla globalnych gospodarek. Inwestorzy negatywnie odnieśli się do tych informacji wyrażając to spadkach wspólnej waluty na rynku. Warto nadmienić, iż aktualny impuls spadkowy na notowaniach eurodolara pochodzi w dużej mierze z Azji.

Co ciekawe złoty pozostał względnie neutralny wobec zniżki na eurodolarze, naruszając nawet pełny poziom 4,10 PLN za euro. Wskazuje to, iż na rynku ciągle obecny jest popyt na naszą walutę – pochodzący najprawdopodobniej z zagranicy, na co wskazują pozytywne komentarze banków inwestycyjnych dotyczących polskiej gospodarki, oraz godziny ruchów na parach ze złotym.

Polska waluta została jednak wsparta również przez czynniki fundamentalne, a takim był minimalnie wyższy od oczekiwań odczyt PKB za IV 2011r na poziomie 4,3%. Pomimo, iż wartość taka była w dużej mierze spodziewana to odbiła się pozytywnie na notowaniach złotego. Analizując strukturę dynamiki wzrostu gospodarczego warto nadmienić, iż niepokojącym jest tak duży udział inwestycji przy malejącej dynamice konsumpcji prywatnej, co wskazuje, że w przyszłości taka struktura może być niestabilna. Zgodnie z opiniami ekonomistów tak wysoki udział inwestycji jest jednak naturalnym zważywszy na bliski termin rozpoczęcia Euro 2012r. Ponadto zgodnie z dzisiejszą wypowiedzią Prezesa NBP, Marka Belki, wstępny odczyt PKB za cały rok 2011r. może zostać jeszcze zrewidowany „nieco w górę”.

Reklama

Po burzliwym tygodniu piątek przynosi brak znaczących publikacji makroekonomicznych na świecie. Kluczowym tematem podczas dzisiejszej sesji będą ustalenia szczytu UE, gdzie poznamy kolejne informacje nt. paktu fiskalnego.

Z punktu widzenia złotego kończący się tydzień przyniósł umocnienie o kolejne 5 groszy względem euro doprowadzając do testu pełnego zakresu 4,1 EUR/PLN. Ostatnia sesja w tym tygodniu rodzi ryzyko, iż część inwestorów będzie chciała zamknąć pozycje w bardziej ryzykownych aktywach ( w tym na złotym),aby zmniejszyć ekspozycje na weekend, co w konsekwencji może wygenerować intra-sesyjną korektę wzrostową. Historycznie ostatnie piątki charakteryzowały się jednak głównie spadkiem zmienności na parach ze złotym.

EUR/PLN: Wsparcie na pełnym zakresie 4,10 PLN jak dotąd powstrzymuje dalsze spadki. Aktualnym zakresem wahań dla tej pary pozostaje 4,10 PLN – 4,1223 PLN

Wsparcia: 4,10 PLN 4,06 PLN
Opór: 4,12 PLN, 4,15 PLN

USD/PLN: Lekkie naruszenie oporu na 3,09 wskazuje, iż notowania przeniosą się w zakres 3,10 – 3,12 PLN podczas dzisiejszej sesji, w oczekiwaniu na kolejne impulsy w nowym tygodniu.

Wsparcie: 3,09 PLN, 3,05 PLN
Opór: 3,13 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Wspominana ostatnio projekcja fibo 261,8% została w końcu przełamana, co doprowadziło do zejścia w obszar małej luki z lipca 2011r., która z punktu widzenia technicznego jak dotąd powstrzymała podaż.

Wsparcia: 3,40PLN, 3,39 PLN
Opór: 3,43 PLN, 3,45 PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.