Tak złej atmosfery w sektorze małych i średnich firm nie było dawno. Już tylko 4 proc. przedsiębiorców, najmniej od początku 2009 r., jest przekonanych, że sytuacja gospodarcza poprawia się. Coraz więcej ocenia negatywnie minione trzy miesiące. Dramatycznie wzrósł odsetek respondentów oczekujących pogorszenia sytuacji w swojej firmie w następnym kwartale. To wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research.
Jak co kwartał KR przebadała 600 losowo wybranych małych i średnich przedsiębiorców z całej Polski, reprezentujących różne branże. Tylko 26 firm postrzega dokonujące się gospodarcze zmiany jako pozytywne. Dla porównania, w 2010 i 2011 roku, również na początku roku, kiedy wszystko drożeje, a paliwa też nie taniały, odsetek optymistów był o 100 proc. wyższy.
Według analityków Keralla Research wpływ na fatalne nastroje w sektorze MSP miała nie tylko ogólna niepewność i nerwowość na rynkach. Instytut ocenia, że główną rolę w spadkach nastrojów zaczęły odgrywać realne problemy z finansowaniem działalności. W IV kwartale 2011 r. niemal wszystkie banki zaostrzyły politykę kredytową, szczególnie w odniesieniu do małych przedsiębiorstw. Podwyższone zostały marże i zaostrzone warunki dotyczące wysokości oraz czasu kredytowania.
Reklama
W efekcie aż ponad 60 proc. badanych uważa, że w Polsce mamy kryzys. Przedsiębiorcy nie mają też nadziei na szybką poprawę sytuacji ekonomicznej Europy i świata. Połowa ocenia, że dopiero w 2014 roku lub później można się spodziewać lepszej kondycji ekonomicznej gospodarek. Wyjścia z kryzysu Europy i świata w tym roku oczekuje jedynie 8 proc. badanych.
Brak reform, wyższy VAT, wyższe składki rentowe, wyższe wydatki na biurokrację, droższe paliwo i kolejne wpadki rządu nie rokują zdaniem ankietowanych polepszenia atmosfery do prowadzenia biznesu.
Nie dziwi to, zważywszy, że kolejny już kwartał rośnie liczba przedsiębiorców, którzy uważają, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszyła się. Ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku negatywnie oceniło 53,2 proc. badanych. To wzrost aż o 10,5 pkt. proc. kwartał do kwartału.
Jednocześnie pozytywnych ocen było zaledwie 14,3 proc., podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 22,7 proc.