Specjalny komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów zadecydował w piątek, że w przypadku Grecji wystąpiło wydarzenie kredytowe. Restrukturyzacja greckiego zadłużenia uruchomiła wypłatę odszkodowań dla tych inwestorów, którzy za pomocą specjalnych kredytowych instrumentów pochodnych CDS ubezpieczyli się na wypadek bankructwa Grecji. Dzisiaj będą obradowali ministrowie finansów strefy euro, z kolei jutro na szczycie Unii Europejskiej nastąpi potwierdzenie przyznania drugiego pakietu pomocowego dla Aten. Od wtorku rynki skierują uwagę za ocean. Przede wszystkim wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Fed. Nie oczekuje się zmian kosztu pieniądza, jednak istotny będzie komunikat. Szczególnie interesujące będzie to, czy Fed zgodnie z doniesieniami z amerykańskich mediów potwierdzi przeprowadzenie skupu strukturyzowanych obligacji hipotecznych (MBS). Poprawa na amerykańskim rynku pracy przy przyśpieszającej inflacji i coraz droższych cenach ropy może rodzić spekulacje, czy Fed nadal będzie prowadził ekspansywną politykę monetarną? Bardziej jastrzębi komunikat byłby symptomem do umocnienia dolara i kontynuacji spadków na EURUSD.

Ten tydzień jest szczególnie istotny dla pary EURCHF. W czwartek odbędzie się posiedzenie SNB. W komunikacie po posiedzeniu banku inwestorzy będą szukać potwierdzeń do determinacji obrony ustalonego minimalnego kursu wymiany EURCHF. Akcentowanie obaw o silnego franka może rodzić spekulację co do podwyższenia minimalnego pułapu wymiany, a także przyczynić się do osłabienia CHF.

Bieżący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie na rynku walutowym. Należy spodziewać się większej zmienności. Wtorek pokaże, czy spadki na EURUSD zapoczątkowane pod koniec lutego tego roku mają szanse przerodzić się w silniejszy ruch. Na wykresie tygodniowym ewentualne wzrosty w dłuższym terminie skutecznie ogranicza formacja objęcia bessy, a także geometryczny opór na poziomie 1,3290. Najbliższe dni pokażą, czy przyszedł czas na aprecjację dolara?

EURPLN

Reklama

Sentyment do złotego pozostaje dobry. EURPLN powrócił znów w okolice minimum z początku marca tego roku. Silną strefą wsparcia pozostaje rejon 4,07-4,08. Zgodnie z teorią Elliota układ fal na wykresie dziennym wskazuje na głębsze odreagowanie na złotym. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,1250.

EURUSD

Dzisiaj rano EURUSD ustanowił nowe minimum lokalne i obecnie kurs odreagowuje silne piątkowe spadki. Najbliższa strefa oporu znajduje się w rejonie 1,3120/60. Techniczny obraz rynku wskazuje, że wyższe poziomy cenowe będą atrakcyjne do wznawiania krótkich pozycji w EURUSD. Na wykresie godzinowym para znajduje się poniżej chmury ichimoku, której dolne ograniczenie wyznacza opór w rejonie 1,3190.

GBPUSD

GBPUSD kontynuował spadki podczas piątkowej sesji. Para jest coraz bliżej zrealizowania zasięgu wynikającego z formacji RGR. Jak na razie wsparcie w rejonie 1,5640-1,5660 jest bronione, co skutecznie ogranicza drogę do dalszych spadków. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,5740. Ewentualne przełamanie wyżej wspomnianego wsparcia będzie silnym impulsem do kontynuacji spadków na GBPUSD.

USDJPY

Poprawa sentymentu do dolara sprzyja zwyżkom na USDJPY. Para na wykresie tygodniowym znalazła się powyżej oporu w postaci 100-okresowej średniej. Notowania utrzymują się powyżej poziomu 82 jenów za dolara, co może być symptomem do kontynuacji wzrostów w rejon 85,52, gdzie opór wyznacza zniesienia 38,2% Fibo całości spadków z okolic 101,57.