Krzywa WIBOR w terminach powyżej 1M w zeszłym tygodniu nieznacznie, ale jednak, spadła o 1-2 pb. Aktualnie stawki w terminach od 3M obniżyły się do 4,94%-4,96%. Mimo, że na początku tygodnia inwestorzy obawiali się wyższej marcowej projekcji inflacyjnej NBP, która miała zostać przedstawiona razem z uzasadnieniem środowej decyzji dotyczącej stóp procentowych, to jednak w ujęciu tygodniowym notowania kontraktów FRA wyraźnie zniżkowały (4-6 pb). Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji do systematycznego aczkolwiek powolnego spadku krzywych. Cały czas uważamy, że krótkie pozycje w kontraktach pozwolą zarobić w marcu (preferujemy FRA obejmujące okres IV kw. i IRS 2Y).

Na rynku SPW i kontraktów IRS obserwować można tendencję do dalszego spadku rentowności. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami po krótkiej korekcie na początku tygodnia silnie zyskuje szczególnie dłuższy koniec krzywej dochodowości. Jest to przede wszystkim efekt obniżenia się premii za ryzyko w Europie (konsekwencja LTRO). Spodziewamy się utrzymania pozytywnych nastrojów również w perspektywie tego tygodnia, tym bardziej, że z Grecji napływają kolejne pozytywne informacje (dług wobec inwestorów prywatnych zostanie zredukowany zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem). Aktywacja kontraktów CDS na skutek zastosowania klauzuli wspólnego działania nie miała istotniejszego wpływu na notowania rynkowe. Biorąc pod uwagę, że już wcześniej państwa strefy euro zaakceptowały przyznanie Grecji wsparcia finansowego, to ograniczenie tego czynnika ryzyka powinno wzmacniać notowania.

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów planuje zorganizowanie aukcji obligacji OK0114. Zgodnie z marcowym harmonogramem podaż określono na 1,5-3,5 mld PLN. Nie spodziewamy się trudności z plasowaniem oferty, tym bardziej po bardzo dobrym wyniku aukcji PS1016 z zeszłego czwartku. Warto wspomnieć, że wówczas MF oferowało papiery za 1,5-3,0 mld PLN. Wyniki aukcji okazały się lepsze od naszych optymistycznych szacunków. Popyt wyniósł 8,71 mld PLN, natomiast sprzedano papiery za 4,08 mld PLN. Rentowność obligacji ustalona została na 4,837% , czyli niżej od poziomów z rynku wtórnego.

Na koniec tygodnia spodziewamy się rentowności SPW na poziomie: 4,50% dla obligacji OK0114, 4,75% dla PS1016 i 5,30% dla DS1021.

Reklama

Zakładając utrzymanie stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie sądzimy, że obecne rentowności są bardzo niskie i nie dają potencjału do dalszego spadku w średnim terminie. Z drugiej strony jednak rynek prawdopodobnie będzie spekulował nt. ewentualnej obniżki stóp procentowych w II połowie roku. W takim scenariuszu, przyjmując jedną obniżkę, możliwy byłby dalszy spadek rentowności o 10-15 pb w sektorach 2- i 5-letnim. Dużo jednak będzie zależało od publikacji danych nt. inflacji w lutym. Jeśli okaże się, że ostatecznie wskaźnik CPI zostanie po zastosowaniu nowego koszyka inflacyjnego GUS skorygowany w dół (13.03), a sam odczyt będzie zbliżony do 4,0-4,1% (lub niższy), wówczas rynek będzie stawiał silniej na scenariusz obniżki stóp. Ewentualny wyższy odczyt mógłby doprowadzić do korekty.

Podtrzymujemy zdanie, że cały czas czynnikiem wzmacniającym notowania dłużnych papierów skarbowych są działania Europejskiego Banku Centralnego. Po operacji LTRO w depozycie EBC banki komercyjne utrzymują wolne środki na poziomie 800 mld EUR. Naszym zdaniem prędzej czy później część z tych środków zostanie wykorzystana na zakupy aktywów na rynku, w tym papierów skarbowych, a później aktywów o wyższej stopie zwrotu i jednocześnie wyższym ryzyku. To powinno powodować spadek premii za ryzyko kredytowe w Europie.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.