Najsilniej przecenione zostały amerykańskie kontrakty na kawę (o 4,98%), a niewiele ustępowała im zniżka cen platyny (-4,68%).

Cena platyny w okolicach 1620 USD za uncję

Wczoraj cena platyny dotarła do okolic 1600 USD za uncję, a więc do poziomu wsparcia. Dla strony podażowej jest to bariera nie tylko psychologiczna, lecz także wyznaczona przez poziomy lokalnych minimów z lutego i marca br.

Jeśli natomiast ta bariera zostałaby przełamana, to mielibyśmy do czynienia z dość wyraźnie zaznaczoną formacją głowy i ramion. Poziom 1600 USD za uncję byłby wtedy uznany za linię szyi, a dalsze spadki mogłyby sięgnąć poniżej 1500 USD za uncję. Niemniej jednak, spadek cen platyny jest ograniczany faktem, że cena tego metalu w stosunku do złota jest nienaturalnie niska.

Reklama

Niskie ceny platyny oznaczają, że obecnie mamy do czynienia z wyjątkową z historycznego punktu widzenia sytuacją, w której cena złota przewyższa cenę platyny. Na przestrzeni ostatnich lat, cena złota stanowiła średnio około 70-80% ceny platyny. Sytuacja ta zmieniła się jesienią ub.r., kiedy to spadek notowań platyny był gwałtowniejszy niż przecena żółtego kruszcu.

W rezultacie, na przełomie lat 2011 i 2012 cena złota przewyższała notowania platyny chwilami nawet o kilkanaście procent. Jednak od początku tego roku relacja cena złota do platyny systematycznie spada – w marcu zeszła ona poniżej jedności. Obserwowany obecnie powrót powyżej tego poziomu na razie powinien być więc traktowany jako korekta w trendzie spadkowym.

Tymczasem notowania złota znajdują się tuż poniżej poziomu oporu w rejonie 1668 USD za uncję. W przypadku żółtego kruszcu w krótkim terminie istnieje pole do zniżek – ważną barierą dla podaży są okolice 1600 USD za uncję, a więc okolice linii długoterminowego trendu wzrostowego na tym rynku.

Korea Południowa tnie import ropy z Iranu

Powiększa się grono krajów, które ograniczają import ropy naftowej z Iranu. Wczoraj południowokoreańskie ministerstwo gospodarki podało, że w styczniu i lutym br. ten azjatycki kraj zmniejszył dostawy irańskiej ropy o 14% rdr.

W ten sposób Korea Południowa, dotychczas jeden z najważniejszych odbiorców ropy naftowej z Iranu, pokazała, że jest skłonna współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie politycznych i gospodarczych nacisków na Iran. Redukcja importu irańskiej ropy oznacza w Korei Południowej odwrócenie dotychczasowego trendu, gdyż aż do 2011 r. kraj ten systematycznie zwiększał zakupy surowca z Iranu.

Korea Południowa czerpie ok. 85% swoich dostaw ropy z krajów Bliskiego Wschodu – Arabii Saudyjskiej, Iranu, Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zadeklarowany spadek importu irańskiej ropy prawdopodobnie zostanie bez problemu zastąpiony surowcem z innych krajów. Problemem dla Korei może być jednak nowy poziom cen, ponieważ irańska ropa była dotychczas sprzedawana z dyskontem ok. 2-3 USD na baryłce w stosunku do ropy z innych państw.

Po wczorajszym spadku o 1,23% i testowaniu wsparcia w okolicach 104 USD za baryłkę, dziś notowania ropy naftowej WTI są stabilne w rejonie 106 USD za baryłkę. Wskaźniki stoją po stronie podaży – linie MACD, RSI czy Stochastic poruszają się w dół. Niemniej jednak, testem siły podaży będzie właśnie wsparcie w rejonie 103-104 USD za baryłkę.