Rynek złotego nadal podlega majowemu, weekendowemu wyciszeniu, co aktualnie nie pomaga polskiej walucie, która w trakcie wczorajszej sesji straciła 0,37% wobec euro i obecnie zniżkuje do EUR o kolejne 0,13%. Podobny ruch wykonał węgierski forint osłabiając się o 0,37% choć teraz umacnia się HUF o 0,19% do euro. Z kolei korona czeska zniżkowała o 0,39%. Waluty emerging markets straciły wczoraj w kontekście równowagi eurodolara, choć presja podaży była w czwartek widoczna.

Aktualnie na rynku nie obserwujemy kluczowych zmian i wczorajszy status quo jest zachowany. Inwestorzy wyczekują na najważniejsze dane tygodnia, jakie opublikuje Departament Pracy dla amerykańskiego rynku. Wskaźnik ten ustawi nastroje na globalnym parkiecie, co wówczas wpłynie pośrednio na złotego przez zmianę tendencji na głównych majorach walutowych.

BOSSAPLN-D1: Minione dwa dni przyniosły spadek indeksu, lecz w zakresie znanej konsolidacji 98-99,80. Kurs kieruje się w stronę dolnego zakresu, gdzie powinien pojawić się test popytu na złotego. Jeśli podaż wygra to prawdopodobnie zaobserwujemy impuls i pretekst do dalszego osłabienia złotego względem koszyka głównych walut.

EURPLN-D1: Złoty osłabia się o poranku do euro po dwudniowym podbiciu notowań. Aktualny poziom 4,18 PLN jest kilkusesyjny maksimum, więc podaż spróbuje powalczyć i kilka groszy, ale nie koniecznie musi wygrać. Pamiętajmy, że trwa weekend majowy i jedynie popołudniowe dane makro mogą zmienić układ się na rynku.

Reklama

USDPLN-D1: Dolar umacnia się do złotego, w podobnym kontekście, jak wcześniej omówione euro. Trzeba pamiętać, że popyt zauważył swoje szanse i teraz grany jest scenariusz na osłabienie złotego. Czy czeka USDPLN silna zwyżka ? Jest to prawdopodobny scenariusz, w którym kurs mógłby dotrzeć do lutowych maksimów 3,2669 PLN i nawet je przebić, ale do tego potrzeba zachowaia wsparcia 3,08-3,06 PLN.

CHFPLN-D1: Złoty nieznacznie osłabia się o poranku do franka szwajcarskiego i jest notowany w rejonie 3,4810 PLN. Jest to poziom bliski 200-sesyjne średniej kroczącej EMA, która zaczyna delikatnie opadać i generować sygnał wyprzedania na CHFPLN. Jeśli taki obraz rynku się rozwinie tzn. presja do zakupu CHF kosztem sprzedaży PLN to czeka Nas prawdopodobnie faza kilkutygodniowej słabości złotego do CHF, jeśli oczywiście wsparcie 3,42 PLN zostanie zachowane. W przeciwnym razie pamiętajmy, że zbagatelizowanie wyprzedania na CHFPLN powinno doprowadzić do całego cyklu słabości zagranicznej waluty i wówczas pojawi się trend na umocnienie złotego i do tego potrzeba technicznej obrony oporu 3,49 PLN.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.