Również rentowności polskiego długu na rynku wtórnym pozostają stabilne - aktualnie 5,467% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

Miniony tydzień przyniósł podwyższoną zmienność na parach związanych ze złotym (ok. 10gr EUR/PLN), sumarycznie jednak polska waluta zanotowała neutralny okres – nieznaczny spadek wartości o -0,21%. Kluczowym dla złotego w dalszym ciągu jest kształtowanie się nastrojów na szerokim rynku, gdzie inwestorzy nerwowo reagują na kolejne doniesienia związane ze stabilnością polityczną w Grecji, czy kwestią dokapitalizowania sektora bankowego czy problemów zadłużeniowych poszczególnych regionów w Hiszpanii. Z drugiej strony potencjalne spadki w wycenie złotego ograniczane są przez możliwy wzrost aktywności instytucji centralnych (BGK i NBP).

Zaostrzenie retoryki decydentów w tym zakresie wydaje się stabilizować polską walutę, gdzie część zagranicznych graczy wstrzymuje się przed zajmowaniem „krótkich pozycji” na złotym w obawie przed zderzeniem się z interwencją lub zwiększoną wymianą środków na rynku.

Eskalacja negatywnych nastrojów dotyczących Strefy Euro spycha na dalszym plan lokalne czynniki w postaci wskaźników fundamentalnych lub dyferencjału stóp procentowych, stąd też dane fundamentalne (m.in. gorsza od prognoz sprzedaż detaliczna czy protokół z majowego posiedzenia RPP) opublikowane w minionym tygodniu jedynie w ograniczonym stopniu przełożyły się na notowania złotego.

Reklama

Z technicznego punktu widzenia notowania EUR/PLN tkwią w szerokiej konsolidacji z zakresu 4,3 – 4,4 EUR/PLN. Powyżej górnego ograniczenia na rynku zwiększała się aktywność instytucji centralnych, natomiast nabywanie złotego poniżej 4,3 PLN wydaje się obecnie mocny ryzykowne w świetle potencjalnej destabilizacji w Strefie Euro. Dodatkowo jako znaczący poziom techniczny należy rozpatrywać 4,35 PLN. W perspektywie następnych kilkunastu godzin prawdopodobnym jest, iż złoty może nieznacznie zyskać korzystają z ograniczonego handlu (dzień wolny od obrotu w USA) i lekkiej poprawy nastrojów na rynkach.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowany żadnych znaczących publikacji zarówno z rynku krajowego jak i szerokiego rynku. Sam obrót najpewniej charakteryzować będzie się spadkiem zmienności, gdzie część inwestorów może przedłużyć sobie weekend wracając na rynek dopiero jutro.

W nadchodzącym tygodniu, z punktu widzenia lokalnego, należy zwrócić uwagę głównie na czwartkowy wstępny odczyt PKB za I kw. 2012r. (oczek. 3,5% r/r) oraz piątkową publikację przemysłowego indeksu PMI dla Polski ( przygotowanego przez Markit Economics. Dane te rozpatrywane będą w świetle ostatniej, majowej decyzji RPP o podwyższeniu kosztu kredytu o 25pb. Rynek zastanawia się czy było to jednorazowe dostosowanie polityki monetarnej czy może rozpoczęcie cyklu zacieśniania. Z punktu widzenia ostatnich odczytów makroekonomicznych bardziej prawdopodobna wydaje się obecnie pierwsza możliwość.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.