Uczestnicy II Europejskiego Kongresu Finansowego przygotowali listę rekomendacji, których wypełnienie powinno poprawić bezpieczeństwo i konkurencyjność państwa.
Pierwsza z nich dotyczyła m.in. przeprowadzania przez Europejski Bank Centralny 3-letnich operacji LTRO, które złagodziły problemy z pozyskiwaniem finansowania przez sektor bankowy w strefie euro. – Płynność została dostarczona do banków strefy euro na zasadzie nierynkowej, a to łamie reguły jednolitości rynku europejskiego – uważa Iwona Kozera z Ernst & Young. Instytucje nadzorcze powinny pilnować, aby tak pozyskane środki nie posłużyły do zwiększenia udziałów w rynku kosztem banków niekorzystających z takiej pomocy.
Pojawił się też postulat utworzenia krajowego funduszu majątkowego, który przejąłby zarządzanie należącymi do państwa udziałami w spółkach strategicznych.
Reklama
Sławomir Jędrzejczyk z PKN Orlen przedstawił rekomendację dotyczącą wydobycia gazu łupkowego. Jego zdaniem do finansowania poszukiwań powinien zostać zaangażowany Europejski Bank Inwestycyjny. – To nie może być czysto komercyjny projekt, lecz powinien on zostać wpisany na listę celów strategicznych Unii Europejskiej – powiedział.
Pojawiły się pomysły wprowadzenia opłaty za dostępność do gminnej infrastruktury technicznej (np. dróg, wodociągów czy kanalizacji), obciążającej właścicieli nieruchomości, oraz wyłączenia spod stosowania ustawy o ochronie praw lokatorów wynajmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej. – Poziom ochrony praw lokatorów jest absurdalny. W tym zakresie wystarczą przepisy kodeksu cywilnego – mówi Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Uczestnicy kongresu uważają, że należy rozwinąć rynek bankowych dłużnych papierów wartościowych.
– To giełda ustala wycenę ryzyka i koszt pieniądza poprzez transakcje – uważa Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Andrzej Jakubiak z Komisji Nadzoru Finansowego apelował o utrzymanie racjonalnej polityki banków. – Bufor w postaci kapitału jest najlepszym zabezpieczeniem – zaznaczył.
Zdaniem wiceprezesa zarządu BGŻ Andrzeja Sieradza konieczna jest redukcja papierologii. – Banki są zalewane pytaniami np. od komorników. Ich przyrost w tym roku sięga 100 proc., a obsługuje je po kilkadziesiąt osób w bankach – mówi.
Wszystkie rekomendacje skonstruowane przez uczestników II Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie zostaną rozesłane do odpowiednich ministerstw oraz instytucji szczebla europejskiego.
ikona lupy />
Andrzej Jakubiak z Komisji Nadzoru Finansowego MATERIAŁY PRASOWE / DGP