Tuż po tym, jak Hiszpania poprosiła Europę o bailout sięgający 125 mld euro, Amancio Ortega, 70-latek, który założył firmę Inditex, został najbogatszym człowiekiem na kontynencie.

Fortuna tego tytana rynku odzieżowego urosła z 3,8 mld USD do 39 mld USD w czerwcu, jak podaje Bloomberg Billionaires Index (Indeks Miliarderów Bloomberga). To zagwarantowało mu miejsce przed Szwedem – Ingvarem Kampradem, którego majątek jest szacowany na 37,2 mld USD i Francuzem – Bernardem Arnault, który zakończył wczorajszy dzień z 22,7 mld USD w kieszeni.

Majątek Ortegi, właściciela i założyciela sieci sklepów z ubraniami marki Zara, wzrósł mimo zawirowań w hiszpańskiej gospodarce. Kraj próbuje „wyplątać się” z finansowego kryzysu, który wywindował koszty pożyczania. Bezrobocie sięga tu obecnie 20 proc.

Dzięki ograniczeniu zależności od „domowego podwórka” i zwiększeniu liczby sklepów na rynkach wschodzących, Inditex zwiększył zyski o 30 proc. w pierwszej połowie tego roku. Wczoraj ceny akcji poszybowały w górę o 12 proc.

Reklama

„Prawda jest taka, że nie ważne czy chodzi o Hiszpanię, czy nie”, powiedział Christodoulos Chaviaras, analityk rynków sprzedaży detalicznej w Barclays w Londynie. Według niego, tak czy inaczej, firma działa poza granicami kraju, więc korzysta w dużej mierze z siły popytu w Chinach. „Wygląda na to, że są odporni na wszelkie kryzysy”, dodał.

Dochody netto Inditex, największej na świecie spółki z branży handlu detalicznego ubrań, wzrosły do 432 mln euro (543 mln USD) w ciągu trzech miesięcy od kwietnia, poinformowała wczoraj hiszpańska spółka Arteixo. Spółka odnotowała sprzedaż na poziomie 3,42 mld euro w sklepach Zara, Pull & Bear i Massimo Dutti. Oba wyniki przewyższyły szacunki analityków Bloomberga.

Około 22 proc. dochodów ze sprzedaży Inditex pochodzi z rynku hiszpańskiego – kolejne 45 proc. z rynków wschodzących, według Anne Critchlow, analityk Societe Generale SA w Londynie. Firma wciąż ma najwięcej sklepów w Europie – ponad 4 300, a kolejne 900 w Azji i około 400 w Amerykach. Inditex zapowiedział, że planuje uruchomić również sprzedaż internetową w Chinach we wrześniu.

Hiszpania jest kolejnym państwem, które wystąpiło o bailout odkąd w Europie wybuchł kryzys zadłużenia – ponad dwa lata temu. W ubiegły weekend kraj zwrócił się do Unii Europejskiej o pożyczkę w wysokości 100 mld euro z funduszy ratunkowych w celu dokapitalizowania banków.

Ortega jest obecnie 4 najbogatszym człowiekiem świata. W tym roku jego fortuna zwiększyła się o 4,6 mld USD – jak dotąd. Bogatsi od niego są tylko potentat telekomunikacyjny Carlos Slim z Meksyku, założyciel Microsoft Corp. Bill Gates oraz prezes Berkshire Hathaway Warren Buffet. W Europie oprócz Ortegi najbogatsi są Ingvar Kamprad, 86-letni założyciel imperium meblowego Ikea oraz Bernardem Arnault, największy udziałowiec w LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA (MC), spółce będącej największym producentem dóbr luksusowych na świecie.