W porównaniu do majowych wyborów sytuacja pod względem kolejności partii nie uległa zmianie, niemniej widać teraz większą polaryzację sceny politycznej w Grecji. Dwie pierwsze partie uzyskały znacznie większe poparcie społeczeństwa (wyraźnie czerwcowe wybory były głosowaniem nad dwoma skrajnymi kierunkami rozwoju kraju), dzięki czemu koalicja ND-PASOK może zgromadzić większość w parlamencie (łącznie około 160-165 posłów).

Wynik wyborów powinien być pozytywnie odebrany przez rynki finansowe. Oznacza, że Grecja pozostanie w strefie euro, umowy międzynarodowe nie będą renegocjowane, a dotychczasowe postanowienia sukcesywnie wdrażane w życie. Tym samym nie widzimy potrzeby wykorzystywania stabilizacyjnych niestandardowych działań, wcześniej m.in. zapowiadanych przez największe banki świata.

Mimo, że w krótkim okresie wynik wyborów wspiera rynki, to jednak w średnim terminie sytuacja w Grecji będzie naszym zdaniem ciążyć na notowaniach. Wybory pokazują systematycznie narastające niezadowolenie Greków z rozwoju sytuacji (już prawie 26% poparcie dla SYRIZY), a także coraz częstsze sugestie, aby zmniejszyć obciążenia wynikające z przyjętych przez kraj zobowiązań międzynarodowych. Niewykluczone, że ewentualna koalicja ND-PASOK, zmuszona sytuacją polityczną i gospodarczą kraju, będzie prosić o złagodzenie dotychczasowych warunków wsparcia. Ponadto nieznaczna, kilkunastu głosowa, przewaga w 300-osobowym parlamencie nie daje długoterminowej stabilizacji politycznej (sytuację nieznacznie poprawiłoby ewentualne rozszerzenie koalicji). Może się bowiem okazać, że przy głosowaniach nad ważnymi zmianami część posłów odmówi poparcia, co zresztą miało już miejsce w poprzedniej kadencji parlamentu.

W kontekście perspektyw rynkowych warto też wspomnieć, że wciąż nierozwiązana pozostaje sytuacja w Hiszpanii. A dopóki rentowności 10-letnich obligacji oscylują na poziomie 7%, trudno mówić o perspektywie trwalszej poprawy nastrojów. Dzisiaj ma zebrać się grupa G20 i dyskutować nt. sytuacji w Europie, a w dniach 28-29 czerwca odbędzie się szczyt UE w Brukseli.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.