Fed zapewnił jednak, że jest gotowy do podjęcia w razie konieczności działań wspierających wzrost gospodarczy i sytuację na rynku pracy. Te słowa słyszeliśmy już wcześniej, jednak wobec niższych prognoz dla tempa wzrostu gospodarczego USA i wyższych prognoz dla stopy bezrobocia Fed może poważnie rozważać trzecią rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej, jednak jeszcze nie teraz a w sytuacji wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego. Brak agresywnego działania ze strony Fed mógł rozczarować cześć uczestników rynków liczących na QE3 już teraz.

Nastroje rynkowe pozostają nieco słabsze. Rynki po raz kolejny niepokoją wstępne dane na temat wskaźników aktywności i w sektorze usług, jakie napłynęły dzisiaj z Chin i Europy. W czerwcu indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłu spadł do 48,1pkt. z 48,4pkt. w maju pozostając ósmy miesiąc z rzędu poniżej bariery 50pkt. Rozczarowały również indeksy PMI dla przemysłu dla Niemiec i całej strefy euro, których odczyt był niższy niż zakładał konsensus rynkowy. Nieco lepsze dane na temat indeksu PMI dla sektora przemysłowego napłynęły z Francji, natomiast dane na temat europejskich wskaźników PMI dla usług były mieszane. Pomimo, iż w przeważającej mierze dane te powinny mieć negatywny wpływ na rynki, to jednak jak na razie nie widać wyraźnego pogorszenia nastrojów. Rynki akcji pozostają nieco słabsze, złoty lekko się osłabia, a dolar amerykański pozostaje stabilny.

Brak gwałtownej przeceny na rynkach po konferencji Bernanke może świadczyć o tym, że inwestorzy będą teraz z większą uwagą monitorować napływające dane z USA by ocenić realne szanse na QE3 jeszcze w IV kwartale tego roku. Dzisiaj z USA poznamy jak co tydzień bezrobocie tygodniowe, dane z rynku nieruchomości oraz dane na temat indeksu PMI dla przemysłu i indeks wskaźników wyprzedzających.

EURPLN

Reklama

Nasza krajowa waluta pozostaje pod lekką presją sprzedających w dniu dzisiejszym. EURPLN nadal utrzymuje się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która wyznacza istotne wsparcie na poziomie 4,2100. Na rynkach finansowych nie obserwujemy istotnego pogorszenia nastrojów po konferencji prasowej Fed, co może ograniczać zwyżki na eurozłotym. Najbliższy opór to okolice 4,2650. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 4,29.

EURUSD

EURUSD w dalszym ciągu handlowany jest w zakresie wyznaczonym przez dolne i górne ograniczenie kanału wzrostowego. Jak na razie pomimo słabszych wskaźników PMI dla sektora przemysłowego Chin i Europy nie obserwujemy większej przeceny na euro. Silny oporem pozostaje strefa 1,2740-1,2750. Najbliższe wsparcie to okolice 1,2640- poziom ten jak na razie został wybroniony.

GBPUSD

Waluta brytyjska ma się dość dobrze pomimo rosnących szans na dalsze luzowanie polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii, do czego może zachęcać spadek inflacji CPI do 2,8% w skali roku. GBPUSD oscyluje poniżej geometrycznego oporu na poziomie 1,5780. Aktualnym wsparciem pozostaje rejon 1,5600. W krótkim terminie dominuje trend wzrostowy, a sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji wzrostów na tej parze.

USDJPY

USDJPY wybił się wczoraj górą z kanału spadkowego na wykresie godzinowym, co jest impulsem do kontynuacji wzrostów na tej parze. Realizacji takiego scenariusza sprzyjają deklaracje, że BoJ będzie realizował zdecydowane łagodzenie polityki monetarnej i braku QE3 ze strony Fed. Najbliższe wsparcie to rejon 79,40.