Polska, Rosja i Portugalia to kraje, w których przedsiębiorcy wytoczyli organom podatkowym najwięcej spraw sądowych – to główne wnioski z badania stabilności otoczenia podatkowego przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 24 krajach regionu EMEA. Najwyżej równowagę swojego otoczenia prawnego oceniają podatnicy w Szwajcarii, Danii, Luksemburgu i Szwecji.

Nasz kraj znalazł się wśród najmniej przyjaznych dla podatników państw w Europie. Niepewność i niestabilność podatkowa negatywnie wpływa na działalność polskich firm – wynika z raportu międzynarodowej firmy badawczej. Częste zmiany prawa podatkowego w Polsce to poważne utrudnienie dla biznesu.

„Z badania Deloitte wynika, że większość firm w regionie EMEA ma dobre relacje z władzami podatkowymi - aż 65 proc. badanych określa je jako dobre a 27 proc. nawet jako bardzo dobre”, jak czytamy w badaniu. Wyjątkiem są respondenci w Austrii, Włoszech, a także w Polsce, Rumunii oraz Rosji – aż 15 proc. badanych w tych krajach ocenia te relacje jako złe lub bardzo złe” – czytamy w raporcie na temat badania.

Ponad połowa respondentów międzynarodowego badania uznała, że niepewność podatkowa to istotny czynnik wpływający niekorzystnie na bieżące działania operacyjne firmy. Szczególnie mocno odczuwają to podatnicy na Węgrzech, w Kenii, i znów w Polsce, a także Portugalii oraz Rumunii. Ponad 1/3 badanych przedsiębiorców uważa, że tę niestabilność powodują przede wszystkim częste zmiany regulacji podatkowych, ale także zbyt długi czas trwania postępowań podatkowych (12,4 proc.), a następnie zmienność praktyki orzeczniczej i publicznie dostępnych wytycznych urzędów (12.1 proc.).

Reklama

"Niewątpliwie główną przyczyną takiej sytuacji jest częsta zmiana przepisów podatkowych. Niestety, wydaje się, że w tym obszarze nie możemy liczyć na stabilizację, Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne zmiany ustaw podatkowych, które mają wejść w życie w ciągu najbliższego roku" - Tomasz Siek, menedżer w Zespole Podatków Pośrednich Deloitte, cytowany w komunikacie.

„Polska administracja podatkowa tylko częściowo dotrzymuje kroku rozwiązaniom stosowanym w krajach starej Unii Europejskiej. Z każdym rokiem, polscy podatnicy mają coraz większe możliwości składania e-deklaracji. Natomiast w obszarze bezpośredniego kontaktu z organami podatkowymi, w dalszym ciągu korzystamy z metod klasycznych (tj. kontakt telefoniczny, korespondencja). Portale internetowe i poczta elektroniczna nie są wykorzystywane przez urzędy skarbowe jako aktywny kanał komunikacji z podatnikami.” – podsumował Daniel Zagrodzki, menedżer w zespole Tax Management Consulting Deloitte.

Szwajcaria świeci przykładem

Podatnicy europejscy podkreślają, że jakość relacji zależna jest od konkretnego działu w urzędzie skarbowym. Średnio wśród wszystkich badanych krajów 21 proc. badanych zgłaszało problemy we współpracy z działem CIT, a prawie 20 proc. z działem VAT.

Krajem o najbardziej stabilnym systemie podatkowym według badanych jest Szwajcaria. Ponad 80% podatników szwajcarskich uważa, że żadne inne europejskie państwo nie może poszczycić się podobnie wysokim poziomem pewności podatkowej.

Badanie Deloitte zostało przeprowadzone między marcem a majem 2012. W internetowej ankiecie wzięło udział 1,328 respondentów, reprezentujących 24 kraje.